VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Muž, který přepadal benzinky, byl prý ve stavu sociální nouze

České Budějovice - Do vězení jde i další obžalovaný, který pachatele na místo dovezl a půjčil mu atrapu pistole.

30.1.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

Tři a půl roku ve věznici s ostrahou si v pondělí začal odpykávat Luboš S. O rok míň ve věznici s dozorem má pobýt Petr K.
Pro chlapce 24 a 22 let jistě ne ideální místo k prožití takového kusu mládí.
Pondělní rozsudek nad nimi je pravomocný. Krajský soud jako odvolací jím každému snížil tresty uložené soudem v J. Hradci o jeden rok.


S atrapou pistole
Luboš S. přepadl 15. června kolem 21.25 pumpu JH–Oil v J. Hradci. Obsluhující žena, které hrozil atrapou pistole, mu vydala 7050 Kč.
Dva dny nato v 02.14 hodiny obdobně ohrožoval čerpadlářku na ÖMV Řečička. Ta se ale pokusila zavolat policii a Luboš S. utekl.
K oběma loupežím ho dovezl Petr K., který během přepadení čekal venku. Lubošovi také zapůjčil aerosoftovou pistoli. Peníze si rozdělili.
Luboš S. i Petr K. skutky doznali – byli prý tehdy ve finanční tísni.
Škodu provozovateli JH–〜Oil uhradil později Lubošův otec.
Luboš S. byl souzen i za krádeže.
V květnu načtyřikrát načerpal u pump na Jindřichohradecku benzin celkově za víc než 13 000 korun a odjel bez zaplacení. Jízd v golfu se nadto dopustil v době zákazu řízení.
Také tyto činy Luboš S. doznal. V posledním případě byl poznán podle zveřejněné fotografie ze záběru bezpečnostní kamery na pumpě a škodu tam způsobenou uhradil.
Neměl se jen ke kvalifikaci zpronevěry, jak okresní soud zhodnotil jeho skutek ze 7. června. Tehdy si s kamarádem půjčili prý na tři dny na Lubošovu občanku chladicí zařízení v hodnotě 9000 korun. Martin je ale vrátil až za tři měsíce na zásah policie.
Luboš tvrdil, že se o nevrácení věci dozvěděl až při výslechu. Martin zas řekl, že mu Luboš nabídl chladicí zařízení. Pak si je půjčil na sebe a on mu za ně dal 2500 Kč.


Kumpán přišel o vůz
Okresní soud v J. Hradci dal Lubošovi za dvojnásobnou loupež, zpronevěru, krádež a maření výkonu úředního rozhodnutí čtyři a půl roku.
Petr K. měl za loupeže u pump pykat tři a půl roku. Kromě toho mu soud uložil propadnutí Oplu Astra, kterým spolupachatele vozil. Martin P. pak dostal za zpronevěru chladicího zařízení 120 hodin obecně prospěšných prací.
Luboš a Petr se odvolali. Obhajoba zdůrazňovala doznání mladíků a okolnost, že k činu nebylo užito zbraně, ale atrapy. Nebylo užito násilí.
Obhájci zpochybňovali spoluúčast Petra K. na loupežích – zaparkoval prý daleko od pump a z auta se nevzdálil, takže nelze uzavřít, že hlídal a zajišťoval páchání trestné činnosti. Spíše prý mohlo jít o trestný čin účastenství ve formě pomoci.
Luboš S. dodal, že ho mrzí, co se stalo. Činy prý páchal v sociální nouzi, ve finanční tísni, „aby uživil sebe a nemocnou matku“, o kterou se tehdy staral. Nemohl proto pracovat a museli vyžít z jejího důchodu 9300, přičemž šest tisíc stál nájem. Zbytek byl na živobytí, na doktory, na léky, vypočítával obžalovaný.
Petr K. prohlásil, že lituje. Nevěděl prý, že když někoho sveze k benzince a zaparkuje sto metrů odtud, dopouští se už nějakého trestného činu.
Krajský soud ale připomněl, že k útoku Lubošovi zapůjčil atrapu, zajistil mu dovoz a odvoz na místo, akceptoval plán dalšího přepadení. To už současná soudní praxe kvalifikuje jako spoluúčast.
Oba útoky na benzinky odvolací senát označil za jeden trestný čin pokračující loupeže a tresty za něj i v souladu s návrhem státního zástupce snížil. Ponechal je však jako nepodmíněné. „K odrazení případných dalších potenciálních pachatelů tohoto typu trestné činnosti, které v současnosti výrazně přibylo,“ poznamenal předseda senátu.
Rozsudek je pravomocný.

Autor: Vladimír Majer

30.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Řemíčově na Táborsku se při vyproštění jiného traktoru převrátil traktor a pod ním zůstal zaklíněný řidič.
AKTUALIZOVÁNO
3

Traktory zavalily dva muže

Strmý vrch v Chýnově slaví 235. narozeniny.

Legendární Strmý vrch v Chýnově vyzývá závodníky už třicet pět let

Kam v pátek na Táborsku do kina

Táborsko - Přinášíme program kin.

Veselský EPPI maraton podpoří lidi s epilepsií

Veselí nad Lužnicí – V sobotu se ve Veselí nad Lužnicí rozjede tradiční EPPI vodácký triatlon, který již 15. rokem podporuje lidi s epilepsií.

Abstraktní dílo Moniky Immrové nepotřebuje názvy

České Budějovice – Abstraktní umění lounské rodačky, čtyřiceti sedmi leté sochařky a grafičky Moniky Immrové, která v letech 2008 a 2009 dostala ocenění Grafika roku, nyní vystavuje českobudějovická Galerie současného umění a architektury Dům umění.

Budějovičtí studenti zazpívají ve Vatikánu i papeži

České Budějovice – V Chrámu svatého Petra ve Vatikánu zazpívají 28. září studenti z českobudějovického Gymnázia Jana Valeriána Jirsíka (GJVJ).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení