Jak hromadně přes čáru?

Linec - Pětadvacet let po pádu železné opony stále mezi státy chybějí přeshraniční spoje veřejné hromadné dopravy, konstatoval deník OÖN. Na Letnice proto rakouští sousedé připravili „Den dopravní sítě tří zemí", kterým chtějí vyjádřit, že v regionu Šumavy je pro veřejnou dopravu ještě třeba mnoho udělat. „Mezi Aigenem-Schläglem a Waldkirchenem v Bavorsku není žádná trať pro hromadnou dopravu a také ve směru do jižních Čech, do Nové Pece nebo do Horní Plané, nejedou žádné linkové autobusy," říká  Alois Hain, mluvčí platformy „Budoucnost Mühlviertlu". Je podle něho groteskní, že pro cestující vlakem nebo autobusy představují někdejší státní hranice ještě dnes téměř nepřekonatelnou překážku.

Na to chce platforma společně se spolky Iltztalbahn a "sunnseitn" upozornit zmíněnou akcí v pondělí 9. června. Má na ní být přijata společná proklamace za veřejnou dopravu v trojmezí. Den začne na rakouské straně v 9.05 na nádraží v Aigenu. Odtud účastníci pojedou autobusem na Oberschwarzenberg, odkud půjdou pěšky s doprovodem muziky do Schwarzenbergu. V 11.30 bude vyhlášena zmíněná deklarace tří zemí. Po výstupu na Třístoličník se uskuteční od 13 h jazzová performance, bohoslužba a výstava prací žáků lidové školy v Neufeldenu. „Opozdilci mají ještě šanci spojení autobusem od nádraží Aigen v 15.05, který stíhá závěr akce v 16.30 v Haidmühle," dodávají OÖN. Zajištěna je kyvadlová doprava zpátky do Aigenu.

Jak na žebráky?

Hornorakouští politikové budou ve čtvrtek debatovat o tom, zda nepřitvrdit proti žebrání. Jednání se zúčastní i zástupci měst Lince, Welsu a Steyru a zemský ředitel policie Andreas Pilsl. Toho času je zakázáno v agresivní a organizované formě a při zapojení dětí. O rozšíření zákazu o „žebrotu jako povolání" se zasazují například šéf zemského poslaneckého klubu lidovců Thomas Stelzer, linecký starosta Klaus Luger a Svobodní. Zostření striktně odmítají Zelení. Diskutován bude jistě i příklad z Vídně, kde platí pokutu ten, kdo nemá hlavní bydliště ve městě a je podruhé přistižen při žebrání.

Dům, kde zemřela Hitlerova matka.Dům s historií nestrhnou

V domě č. 9 v Blüttenstrasse zemřela 21. prosince 1907 Hitlerova matka Klara na rakovinu prsu. Ošetřoval ji jako domácí lékař Žid Eduard Bloch. Po její smrti Hitler Linec opustil a odešel do Vídně. Nyní je dům prázdný, ale pořád je tajně navštěvován. „Například před dvěma týdny tu byli po oznámení ze sousedství dopadeni tři cizinci při krádeži mědi," uvádějí OÖN. „Dvakrát už byly vylomeny vchodové dveře a prostory využívali žebráci k nocování." Podle ženy ze sousedství si prý můžeme být jisti, že každého 20. dubna budou na parapetu oken hořet svíčky. Policie potvrdila, že neonacisté zneužívají v den Hitlerových narozenin dům jako pamětní místo.

Ve veřejnosti nyní kolují zprávy, že dům má být proto stržen. Linecký list se na to zeptal majitele Christiana  Radlgrubera, trafikanta ze Schärdingu, který dům koupil před sedmi lety jako realitu. „Neměl jsem tušení o historických souvislostech. Jednoho dne u mne zaklepala sousedka a ptala se, jestli vím, kdo tu bydlel v prvním poschodí. Tak jsem si pomyslel, co že je mi to ctí," řekl.

Podle deníku Radlgruber rozhodně dům nechce strhnout, ale naopak generálně opravit a zvýšit o patro. Momentálně běží stavební řízení. Stavební povolení už bylo vydáno, chybí jen posudek statika. „Vím, že můj majetek nemá žádnou pozitivní historii, ale mému kroku žádnou symboliku nepřikládám. Vidím dům jedině a pouze jako investici," opakuje.

OÖN připomínají, že 28. května 2012 byl na hřbitově Sv. Michaela v Leondingu zrušen hrob Aloise a Klary Hitlerových, rovněž opakované místo setkání neonacistů, kteří tu mimo jiné drželi čestnou stráž. O Všech svatých 2011 někdo hrob „vyzdobil" nacistickými symboly (Deník informoval).

Conchita jako živá.Topolová Conchita

Josef Malzer (64) ze Schlüsselbergu, známý jako ekozemědělec, vyřezal den před Eurovision Song Contestem motorovou pilou ze kmene topolu podobu rakouské reprezentantky Conchity Wurst. „Už v neděli po jejím vítězství nastalo stěhování národů k našemu statku," říká v OÖN. „Lidé přijeli v autech, vystoupili a nechali se s Conchitou fotografovat." Zmiňuje, že zájem o jím podobně zvěčnělé papeže Františka nebo pilota F-1 Sebastiana Vettela byl menší. Reakce na Conchitu prý byly pozitivní, ale musel si také vyslechnout i nadávky.

Malzer, který sám zpívá, skládá a se svým sborem vydal CD, není žádným velkým fandou Conchity. „Mám k ní neutrální postoj, líbí se mi její zpěv a k jejímu poselství za víc tolerance se hlásím, homosexuály nesmíme odsuzovat," říká. Svět prý potřebuje nějaké osvěžení, také Beatles byli po prvních vystoupeních jen uráženi, třeba kvůli dlouhým vlasům.

Vystoupení Conchity v Contestu prospal, ale pak si je pustil ze záznamu. „Možná prý jednou napíše o Conchitě skladbu," dodává list. Její sochy se prý nevzdá, tu neprodá, ta zůstane u něho, a doufá, že kdyby Conchita někdy zajela na návštěvu k babičce do nedalekého St. Georgenu, zaskočí na chvíli také na jeho statek a na své double se podívá…

Na zámku mají četníci muzeum.Muzeum četnictva na netu

Od spojení četnictva, spolkové bezpečnostní služby a kriminálky do spolkové policie 1. červencem 2005 je rakouské četnictvo po 156 letech minulostí, píší OÖN. Jeho staré dobré časy uchovává četnické muzeum v zámku Scharnstein, otevřené v roce 1997. V jeho historické části  je ve čtrnácti vitrínách uloženo mnoho exponátů, které mimo jiné osvětlují i třináct velkých kriminálních případů Horních Rakous. Muzeum od pondělka dostalo i internetovou podobu. Dvouhodinová virtuální procházka muzeem ve 3D je doplněna videomateriálem, v němž zakladatel muzea Manfred Schmidbauer osobně vzpomíná na kriminální případy, jak je popsal v roce 2008 ve své knize. Výklad k expozicím podává na videu druhý ze zakladatelů Berthold Garstenauer.  (www.gendarmeriemuseum.at)

Loupili Slováci?

V březnu jelo 31 nizozemských vojáků autobusem do Štýrského Hradce na cvičení. Při noční zastávce na parkovišti v okrese Wels poodstoupil 21letý voják několik metrů od skupiny, aby vykonal malou potřebu. Náhle vedle něho zastavilo auto se dvěma muži. Řidič mu řekl, že nemá žádné peníze a žádnou naftu. Nato sáhl po palné zbrani a namířil na vojáka. Ten se rozběhl pryč a po něm utekli i neúspěšní lupiči. Holanďané si stačili poznamenat poznávací značky jejich auta – a stopa vedla na Slovensko, kde byli v minulých dnech zatčeni podezřelí ve věku 24 a 34 let. Krátce před incidentem u pumpy totiž byli kontrolováni policií a vykázali se skutečnými doklady, píše list OÖN. Starší z nich už měl za sebou 52 trestných činů od krádeží po loupeže.

Jak se sedí prezidentovi

Bezkofeinová náhražka kávy, chléb a marmeláda ke snídani, bramborová polévka, „šunkyfleky" a salát z obědu, večer chléb, sýr a margarín – tak vypadá jídelníček Ulliho Hoenesse (62). Budíček v 5.50, začátek práce v sedm, polední pauza od 11 do 12 hodin, pak zase zaměstnání, dvě hodiny procházka, uzavření cely v 19 hodin. To je průběh dne nejprominentnějšího vězně Německa, který si od pondělka odpykává trest tři a půl roku za krácení daně ve věznici v Landsbergu na Lechu, napsal včera pasovský deník PNP.  Podle Bavorského rozhlasu si v pondělí ráno ještě zakoupil jako obvykle čerstvé  pečivo u pekaře v jeho bydlišti v Bad Wiessee na Tegernsee.

Cela ve sto let staré věznici, kde seděl už Adolf Hitler, měří osm metrů čtverečních. Stůl, lůžko, židle, umyvadlo, záchod, úzká skříňka, jako luxus televizor, ovšem bez placených kanálů. Mobil nebo laptop jsou tabu. Hoeness musí nosit tmavomodrý vězeňský oděv, jen při procházce může být v teplákách. Tak to platí i pro ostatní. Žádný prominentní bonus nemá – prý, poznamenává list.  V první den musel bývalý fotbalový šéf stejně jako jiní odsouzení odevzdat své osobní věci, ponechat si mohl jen hodinky a osobní šperk jako snubní prstýnek.

Bývalého prezidenta Bayernu čeká maximálně dvoutýdenní vstupní fáze s více vyšetřeními. Pro tuto dobu bývá obvyklé umístění v cele pro dvě osoby, pak bude mít vlastní. Tzv. otevřený režim s prací mimo věznici je zpravidla možný až 18 měsíců před koncem trestu. Landsberská věznice má vlastní řeznictvi a Hoeness je vyučeným řezníkem, pokračuje list. Denní výdělek ve vězeňském zařízení je 11,91 eura.

Vězni obědvají společně v jídelně, kde sedí v řadách po dvanácti lidech. Ve dvoře mohou při denní procházce hrát stolní tenis nebo šachy, v rohu je posilovací zařízení. V době procházky se mohou vzájemně navštěvovat v ubytovacím traktu. K využití v době volna mají fotbalové hřiště s dosti hrbolatým trávníkem.

I Hoeness může mít po dobu umístění v uzavřené věznici návštěvu dvakrát za měsíc na dvě hodiny, povolena je i přítomnost až tří hostů najednou. V návštěvní místnosti je tělesný kontakt povolen, ale pod dohledem ostrahy.

PNP spekuluje, že Hoeness by mohl být brzy přeložen do detašované odbočky věznice v Rothenfeldu. Ta je od roku 1995 pracovně terapeutickým zařízením, bez vysokých zdí a ostnatého drátu.  10 až 15 vězňů se tu stará o 1200 krav, koz, daňčí a drůbeže, nebo pomáhá při práci v zelinářské zahradě či v lese.