VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sousedé v Pasově budou měřit

Od pondělka do 1. března bude dopravní policie v Pasově opět koncentrovaně měřit rychlost. „Loni tyto kontroly podle ní přispěly k tomu, že řidiči ještě po více dalších týdnů výrazně víc dodržovali předepsanou rychlost," píše PNP. Hlídky se soustředí na místa, kde je to porušováno nejčastěji – až 15 procenty projíždějících, zatím co na ostatních místech města je to „jenom" asi pět procent. „Blýskat se" bude na Angerstraße, Neuburger Straße, Regensburger Straße a Freyunger Straße, tedy také ve směru od Čech. „Policie ale upozorňuje, že bude rychlost kontrolovat i jinde ve městě," dodává pasovský list.

20.2.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Jan Jelínek


Být chudý v Bavorsku…

Podle Svazu veřejně prospěšných zařízení péče o nemocné v Německu ještě nikdy nebyla ve státě tak velká chudoba jako dnes. Řekl to ředitel svazu Ulrich Schneider při prezentaci čísel z roku 2013. Bavorsko je na tom s kvótou chudoby 11,3 procenta (město Mnichov 9) ještě relativně dobře, ale i tam je to nejvyšší číslo od roku 2006, uvádí PNP. Celoněmecký průměr byl 15,5 procenta, o půl procenta vyšší než rok předtím. Více než 20 procent chudých bylo v Berlíně, Meklenbursku – Předpomořansku a v Brémách.
Podle svazu je kolem 12,5 milionu lidí chudých, což znamená, že musejí vyjít s méně než 60 procenty středního příjmu. V roce 2013 to bylo 892 eur za měsíc pro osaměle žijícího a 1873 eur pro rodiče se dvěma dětmi.
Přestože kvóta chudých stoupla, poklesl v uplynulých letech počet lidí žijících ze sociálních dávek Hartz IV. Experti svazu to vysvětlují rostoucí zaměstnaností v sektoru nízkých mezd: nezaměstnanost je odbourávána, ale lidé nevydělávají dost. Loni „na Hartz", tedy na sociální dávky, žilo v Bavorsku 4,2 procenta obyvatel, v okrese Pasov 3,4, ve Freyungu 2,6, atd.

Co smí zaměstnavatel kontrolovat?

Po sporu s šéfem se sekretářka z Münsteru v roce 2012 „hodila marod" a dva měsíce se neukázala v práci. Šéf o její pracovní neschopnosti pochyboval a nechal ji tajně sledovat detektivem, který po více dnů ženu filmoval.
Sekretářka zažalovala o odškodnění újmy, která jí byla tímto zásahem do osobnostních práv způsobena. Chtěla zaplatit 10 500 eur. Zemský pracovní soud v Hammu jí přiřkl jen 1000 eur a také Nejvyšší pracovní soud v Erfurtu měl tuto částku za přiměřenou, i když podle něj mohla být ještě nižší. Právní zástupce žalobkyně naopak namítal, že jen výrazně vyšší sankce by mohla zaměstnavatele od takových postupů odradit.
Významné je, že tato instance poprvé formulovala, za jakých okolností mají zaměstnavatelé právo k takovým kontrolám. Sledování detektivem je zásahem do osobní svobody zaměstnance. Ospravedlnitelné je jen při fakty podloženém konkrétním podezření z těžkého porušení povinností pracovníka. K takovým porušením patří podle soudu i předstírání nemoci nebo krádež. V případě nepřípustného hlídání ale zaměstnanci mají nárok na odškodnění. V projednávané věci se ukázalo, že před vysláním detektiva neměla firma žádné indicie toho, že sekretářka nemoc předstírá, uvádí PNP.

Společně zahradničí

Společné zahrádky v Linci.Město Linec dál rozvíjí „urban-gardening", trend zřizování zahrad v centru. V konceptu příslušné městské radní Susanne Wegscheiderové je nejen zachování loni založených společných ploch, ale také nové nabídky dalším zájemců, píší OÖN. Dva z takových „záhonků" budou pro hobbyzahradníky připraveny dokonce ve třetím patře Nové radnice na Urfahru, další při domově seniorů v této čtvrti atd. Celkově je dnes v Linci k dispozici pět společných zahrad podporovaných městem a další vzniklé z privátních iniciativ.
Koncept, o němž bude městská rada jednat, mimo jiné říká, že zájemci o užívání zakládaných zahrádek v majetku města se musejí sdružit ve spolek nebo podobnou organizaci a určit si zástupce – mluvčího. Město pak s nimi uzavře smlouvu o užívání prostranství na jednu sezonu.

Tlačenice do Lince

V Horních Rakousích hledá novou adresu téměř 50 000 lidí. Asi 26 000 z nich chce žít v Linci, z toho více než 76 procent v nájemních bytech. 11 000 z nich má k tomu tzv. naléhavé osobní důvody (rozvod, těhotenství apod.). Podle místostarostky a předsedkyně dozorčí rady bytového družstva Karin Hörzingové to souvisí zejména s nabídkou pracovních míst ve městě.
K 1. lednu bylo v Linci 112.680 bytů. Téměř každý šestý občan žil v domech obecně prospěšného bytového družstva. To vlastní více než 18 000 bytů. Loni bylo nově obsazeno 1380 jednotek, takže počet zapsaných žadatelů lehce poklesl na 11 830. Průměrná doba čekání na přidělení bytu byla loni dva roky a tři měsíce.

Vyhánění zimy

Nadcházející víkend znovu na mnoha návrších bavorského Allgäu zaplanou po setmění zdaleka viditelné vatry symbolicky vyhánějící tmu a chlad zimy. Tradiční slavnost láká každoročně i spoustu turistů. Zvyk je přičítán předkřesťanským kulturám, někdy je také vykládán jako rituál plodnosti či jako keltské obětování ohni. V řadě míst Allgäu spalují postavy čarodějnic zhotovené ze slámy a hadrů, do nichž někde ukládají střelný prach. Některé vatry jsou až 30 metrů vysoké.

Autor: Vladimír Majer

20.2.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Libor Novák (vpravo).

Volejbalové kruhy nejen na Táborsku zasáhl smutek: zemřel Libor Novák

V Dubném na Českobudějovicku se už vylíhla čtyři čapí mláďata.

Čapí pár z Dubného má čtyřčata

Má na svědomí několik krádeží

Tábor – Tíha důkazů byla mocnější než odhodlání zapírat. Táborští policisté v pondělí zadrželi devatenáctiletého mladíka od Malšic, kterého nyní podezírají ze spáchání hned několika krádeží.

Tábor před prázdninami odešle první miliony na nový fotbalový stadion

Tábor – Většinový vlastník fotbalového klubu na ústupu, Jiří Smrž, bude moci svou pozici donátora uvolnit s vědomím, že rekonstrukce dosud jejich stadionu v Kvapilově ulici neskončí na mrtvém bodě, byť se jim to tak v tuto chvíli jeví. Zastupitelé v pondělí nesmetli ze stolu jejich žádost o dotaci ve výši 10 milionů.

Tři spisovatelé z jihu Čech převezmou Zeyerův hrnek za nejlepší knihu roku

Vodňany - Ve středu se ve Vodňanech uskuteční už 21. ročník setkání spisovatelů - Zeyerovy Vodňany.

OBRAZEM: Za dětmi do léčebny v Opařanech zavítali klauni

Opařany - Po loňském úspěchu akce Turné plné smíchu vyrazili Zdravotní klauni opět rozdávat radost na místa, kam nemohou docházet pravidelně.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies