VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sousedé hledají nejčtenářštější školní třídu

Linec – Deník OÖN s dalšími partnery chtějí přilákat hornorakouské školáky ke čtení a vypsaly soutěž o nejvyšší Horu knih. Už se k ní přihlásilo přes padesát tříd, další tak mohou učinit ještě do 13. prosince. Vítěz získá sadu elektronických čteček Tolino Shine. Od 20. prosince do 15. ledna mají žáci soutěžících tříd přečíst co nejvíc knih. Ty pak třída položí na sebe, učitel výšku „štosu" změří a výsledek pošle mailem organizátorům. Ti prosí  také pokud možno o fotografii této „knihovny".  Za účelem srovnání budou sloupce knih vyděleny počtem žáků ve třídě.

7.12.2013
SDÍLEJ:

Mladá šéfová televize.Foto: Deník/repro

Zmatek s bavorsko-českým stromem prý zavinil Vatikán

Úvodní dezinformaci o tom, že vánoční smrk pro Svatopetrské náměstí ve Vatikánu pochází z Bavorska, v pátečním vydání znovu opravil pasovský deník PNP – tentokrát v rámci sdělení, že transport s „bavorsko-českým vánočním stromem" byl v Římě vztyčen o den dřív, než bylo plánováno.  Důvodem prý byla předpověď meteorologů, kteří na pátek očekávali silný vítr, jak řekl listu předseda spolku Trenckverein z Waldmünchenu Alois Frank.
PNP připomněla, že spolek, který v městečku každoročně organizuje stejnojmenný historický festival,  transport sedm tun těžkého stromu přes Brennerský průsmyk organizoval.
„Věc ovšem není tak zcela bavorská, jak původně hlásil guvernátorát Vatikánu: papežův smrk nepochází z Horního Falcka, nýbrž z české Bystřice v bavorsko-českém pohraničí," uvádí deník. „Šedesát let starý a 25 metrů vysoký smrk je tak společným bavorsko-českým dárkem."

Podle listu má být na náměstí sv. Petra nasvícen příští pátek v přítomnosti papeže Františka. U události chce být na 250 poutníků z Waldmünchenu.

Mühlviertel na satelitu

Linec – V Horních Rakousích vysílá asi 15 regionálních televizí, většinou přes kabel a internet. Jako jediná ze všech čtyř okresů pak informuje "Mühlviertel TV" - od listopadu také přes satelit. Šéfuje jí  od roku 2007 Elisabeth Keplinger-Radlerová (31) z Hirschbachu. V rozhovoru pro deník OÖN vysvětlila, že tím osloví především diváky starší 50 let, byť svou budoucnosti vidí dál hlavně v internetovém vysílání.  Nevysílají už v hodinové smyčce, ale zkráceně třikrát denně po půlhodině.

Stanici převzala po dvouleté zkušenosti se zakladatelem Andreasem Reimerem – nevydělávala prý skoro nic, ale poznala provoz a jeho možnosti. Na otázku listu, jak jako „vývěsní štít" stanice zvládá povolání s privátním životem, uvedla: „Jsme zrcadlem Mühlviertlu, takže jsem samozřejmě pořád mezi lidmi. A když jsem na nějaké akci privátně, vždycky se v první řadě ptám, kde je můj kameraman.  S tím se zkrátka musí žít…"

Víc se fušuje

Výnosy „sousedské výpomoci" ve stavebnictví v Rakousku letos podle poradenské firmy Kreutzer, Fischer & Partner proti loňsku stoupnou o 5,3 procenta na objem 4,1 miliardy eur. Napsal to deník OÖN. „Fušování" v řemeslech ve stavebnictví zato vyneslo meziročně o 1,2 procenta méně, „jen" kolem 3,6 miliardy eur. Experti to vysvětlují mimo jiné přísnější kontrolou finančních úřadů opírajících se o výpočetní techniku.

Pro příští rok sousedé očekávají silný vzestup „stínové práce". Povědomí o její škodlivosti je prý zanedbatelně malé. Jen tři procenta občanů míní, že „fuš" by měl být přísněji trestán.

Autor: Vladimír Majer

7.12.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

HC Tábor - SC Kolín 5:1.

Hokejisté otevřeli přípravné zápasové období výhrou nad Kolínem

Ilustrační obrázek.

Již nejsou mezi námi

Bechyňské doteky zahájí letošní program divadlem

Bechyně – Divadelním představením Hrátky s čertem v pátek odstartuje program letošních Bechyňských doteků.

Provoz na mostě zdržují již jen svodidla

Tábor - Na Švehlově mostě se ve středu konala další ze společných schůzek investora a dodavatele opravy.

Ze sýrové loupeže obvinili brigádníka

Táborsko - Na prahu jara - 20. března oznámili zaměstnanci jedné z potravinářských firem na Táborsku, že do chladírny jejich provozovny vnikl zloděj a jim zmizela hned celá paleta se sýrem.

V Bytesu již nebude ohrožovat nebezpečný azbest

Tábor – Dva roky pracoval jednatel Bytesu Ondřej Semerák na způsobu, jak zbavit stěny administrativní budovy Bytesu a technických služeb boletických panelů plných azbestu, aniž by se budova musela bourat.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení