Mají 1100 klientů

Linec - Dělnický svaz samaritánů a Červený kříž rozvezly loni 1105 lineckým zákazníkům celkem více než 153 000 porcí „jídel na kolech". Asi třetina klientů si tuto sociální službu objednává denně, 50 procent od pondělka do pátku. Téměř polovina z nich je starších 85 let.
Projekt město realizuje od roku 1973. Od loňska zjednodušilo objednávky - změny a odřeknutí jsou možné i po internetu na www.linz.at. Další změna se týká lidí, kteří jsou v pátek v poledne propuštěni z nemocnic a nemohli by si jídlo na víkend objednat obvyklou cestou. Nemocnice mají k službě přístup online a pacienti se mohou s centrem zkontaktovat přímo „od lůžka".
Kdo by se chtěl podívat pro zajímavost na jídelní lístek služby, najde jej na https://portal.linz.gv.at/at.linz.ear-speiseplan/web/menue_view.aspx.

Klíče s kódem

Město Linec nabízí jako zvláštní servis ke koupi přívěšky na klíče s kódem. Ten je zaregistrován na úřadě ztrát a nálezů a umožňuje v případě ztráty klíčů a jejich odevzdání do kacenláře rychle najít majitele. Ani případná změna adresy není problém, protože město má přímý vstup do centrálního registru obyvatel. Přívěšky Linec prodává po dvou eurech. Ročně je na úřadě ztrát odevzdáno více než tisíc klíčů, z nichž třetinu si je majitelé vyzvedávají. Klíče jsou uloženy rok, pak musejí být zničeny.

Knoflík z parohu.Sbírají knoflíky

Friederike Köstnerová (72) z Kulmbachu míní, že knoflík je zrcadlem vývoje společnosti, ale také předmětem, který už pomalu mizí – vytlačuje jej masová produkce a trend k zipovým a lepicím zavíráním. „Proto sí s manželem vzali za úkol knoflík uchránit jako kulturní dědictví," napsala PNP. „Jejich sbírka je tak cenná, že mnohé kousky dokonce uložili do bankovního trezoru." Jejich nejstarší knoflík pochází z Egypta z let kolem 1500 před Kristem. Nenápadný spirálovitý předmět na světle opalizuje zářivě modrou barvou. Je vyroben z polodrahokamu lapis lazuli, vysvětluje Köstnerová. Knoflík prý pravděpodobně nosil na slavnostním oděvu vysoký kněz nebo faraon.

Symfonici k světu

Počty abonentů koncertů Symfonického orchestru Bavorského rozhlasu se od nástupu šéfdirigenta Marisse Jansonse (73) více než zdvojnásobily, napsala PNP o tělesu, jehož vystoupení mohou pravidelně sledovat i čeští posluchači například na stanici BR Alpha. Od sezony 2003/04 stoupl počet předplatitelů ze 4589 na 10 286. V této sezoně je obsazenost koncertů symfoniků 91 procent. Příjmy by dál měl zvýšit nový koncertní sál. Jansons, který k orchestru přišel v roce 2003 jako nástupce Lorina Maazela, loni smlouvu prodloužil až do roku 2021, uzavírá PNP.

Rybáři protestují

Traunsee je známé nejen bohatstvím ryb, ale také spory mezi sportovními rybáři a místními držiteli rybářského práva odvozovaného od vlastnictví pozemků, chytajícími do sítí. Těch je u Traunsee 51. O eskalaci konfliktu se postaralo nové udělování licencí. Dosud je vydával spolek rybářů „na udici" ve spolupráci se spolkovou správou lesů. Nejvyšší soud loni toto právo ale přisoudil „síťařům" a ti sportovní chytání nejen promptně zdražili, ale také omezili, píší OÖN.
Lovecká sezona na jezeře už nestojí 150 eur jako dosud, ale 210 eur ze břehu a 300 eur ze člunu. Zatím co děti mohly dosud chytat zdarma, musí si teď lístek zakoupit doprovodná dospělá osoba. Noční chytání bylo zakázáno, stejně jako lov na šňůry s více úvazky, oblíbený k chytání lososovitých, atd. Vypadá to tak, že v budoucnu by rybáři na udici mohli chytat jen ostnoploutvé a štiky, tedy druhy, které lovu do sítí „překážejí", pokračuje list.
„Síťaři" odůvodňují zvýšení cen lístků tím, že jako profesionálové musejí své příjmy zdaňovat. Především ale tvrdí, že jim jde o udržitelné hospodaření na jezeře: kritizují, že dosud nebyly žádné spolehlivé údaje o tom, kolik licencí bylo vůbec vydáno. Kromě toho jim vadí, že sportovní rybáři sem nasazují ryby z jiných revírů. Mají vlastní líheň v Altmünsteru, která produkuje ročně milion kusů potěru, ale téměř výlučně lososovitých. Jeden z držitelů rybářského práva na jezeře Gerhard Steinkogler argumentuje, že investovali hodně peněz a práce, aby se stavy ryb vzpamatovaly, ale chtějí-li mít úspěch, musejí všichni dodržovat pravidla.
V sociálních sítích sklidili „profíci" za svůj postoj odpor a urážky. Uživatelé vyzývají i k chytání na černo, dodávají OÖN.