VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sklizně budou slabé, tipují farmáři. Úrodě škodí častý déšť

Táborsko – Oproti loňskému roku jsou v táborském regionu očekávány menší výnosy a méně kvalitní plodiny.

27.7.2016
SDÍLEJ:

Zemědělci na poliFoto: Ilustrační foto: Martina Křečková

Pro letošní sklizně se zemědělcům z Táborska nerýsují dobré podmínky. Podle ředitelky Regionální agrární komory Jihočeského kraje Hany Šťastné ještě na začátku léta vyhlížely příznivě, červencové počasí však naději na dobrou sklizeň hatí.

„Přívalové deště, silný vítr a lokální krupobití způsobily na rozsáhlých výměrách polehání rostlin a s tím spojené škody na objemu i kvalitě úrody," uvedla pro Deník Hana Šťastná z pohledu kraje.

Její slova však podle kolegy z táborské komory Martina Habarta sedí i na Táborsko. „Kvalita je určitě horší než loni a výnosy budou rovněž slabší. Zatím je sklizen pouze ječmen ozimý, asi šest procent řepky a jedno procento pšenice ozimé. Ve výnosech jsme ve spodní části kraje," popsal nepříznivě vyhlížející situaci Martin Habart.

Zatímco loni pole sužovalo sucho, letos je největším nepřítelem častý déšť, který zabraňuje zemědělcům úrodu sklidit. Léto jim zatím dostatek suchých a slunečných dnů moc nenabídlo. Pole tak nestačí proschnout a do podmáčeného terénu se těžká zemědělská technika špatně dostává.

„Většinou je dva dny hezky a pak přijdou přeháňky. Loni jsme si stěžovali na velké sucho a teď zažíváme opak," vyjmenovává překážky zemědělců Martin Habart.

Z polí na Táborsku zemědělci sklidili teprve devět procent osevní plochy, přesto již nyní vědí, že letošní výnosy jim mnoho radosti nepřinesou. V Zemědělském družstvu Opařany podle předsedy Vlastimila Procházky mají pod střechou ozimý ječmen.

„Výnosy budou asi o něco slabší než loňský a předloňský rok. Trochu se na tom podepsalo sucho, ale naštěstí přišly v květnu a v červnu včas deště. Problém je spíš současné počasí, které sklizni nepřeje. Déšť, vítr a kroupy způsobily, že je obilí poválené a zároveň nadcházející předpověď není pro sklizeň příznivá," vysvětluje předseda, co letošní sklizni ubližuje nejvíc.

Jak řekl, zemědělce ale trápí i nízké výkupní ceny komodit, které oproti loňsku klesly o 30 procent.

Rovněž Vladislav Hájíček, předseda Agry Březnice, počítá, že na čísla loňského roku se nedostanou. „Kroupy nám rozbily ječmen, kukuřici, řepku a i osobní auto. Obilí lehlo a v polích se nedá jezdit. Myslím, že letos bude kvalitního obilí málo," odhaduje.

V kraji je sklizen pouze ozimý ječmen, jímž se při žních tradičně začíná. Celkem v regionu Tábora zabírá 2494 hektarů zemědělské plochy, což představuje více než devět procent ploch osetých obilovinami, a zhruba sedm procent celkové osevní plochy na Táborsku, tedy včetně řepky.

KRAJ vs. TÁBORSKO

Podle zpráv ministerstva zemědělství byly loňské výnosy ječmene ozimého v jižních Čechách a i na Táborsku 5,5 tuny na hektar. Letošní výnosy z této první sklízené plodiny činí v celé České republice 6,16 tuny z hektaru, což je o třináct procent více než loni. V Jihočeském kraji je to průměrně 5,83 tuny na hektar. To oproti minulému roku rovněž představuje nárůst. Na Táborsku však hlásí výnos pouze 5,2 tuny, což potvrzuje pesimistická slova místních zemědělců a Martina Habarta.

A již mají jasno, že problém s výnosy a kvalitou nebude pouze u ječmene. „U pšenice ozimé už teď problém začíná. Padá kvalita, zrno je drobnější než loni. Řepka je také velmi slabá, navíc se objevuje hlízenka," naznačil Martin Habart.

Osevní plochy na Táborsku
pšenice ozimá 44.745 ha
pšenice jarní 314 ha
ječmen ozimý 2.494 ha
ječmen jarní 3.721 ha
žito 485 ha
oves 2583 ha
triticale 1842 ha
řepka 8643 ha

Autor: Lucie Šebánková

27.7.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dostali jsme 32 kabelek z muzea.

Husitské muzeum přispělo do sbírky

Jednotka SDH Netolice od 2:10 hodin odklízela polomy spojené s bouřkou, která přešla přes okolí. Obě cisterny se vrátily v 6 hodin na základnu.
12

Turisté mají po bouřce omezený pohyb po Šumavě

OBRAZEM: Radimovický korblík nabídl ochutnávku piv

Radimovice u Želče - Obec nedaleko Tábora se stala už posedmé centrem milovníků pěnivého moku.

Otevření Švehlova mostu konečně ulevilo Čelkovicím

Tábor - V noci z pátku na sobotu byl otevřen Švehlův most. Uvítali to hlavně obyvatelé Čelkovic, přes něž vedla objízdná trasa.

Vandal poničil pět automobilů

Tábor - V sobotu krátce po šesté hodině ráno byla městská policie upozorněna na vandala, který v Jeronýmově ulici poškozoval zaparkovaná vozidla a kopal do odpadových nádob.

Nedělní mše ukončí páté Bechyňské doteky

Bechyně – V lázeňské městě doznívá druhý den Bechyňských doteků, které na náměstí dovedly stovky lidí za muzikou, stánky i pohádkou pro nejmenší.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení