VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sklářům u sousedů zbývá jen modlitba?

Pasov – V roce 1999 šla manufaktura křišťálového skla v osadě Theresienthal ve Zwieselu do konkurzu. Tři roky stála, než ji znovu otevřela nadace BMW a pak ji koupil bývalý bankéř, rodák ze Zweiselu Max von Schnurbein.

16.4.2017
SDÍLEJ:

Na cestě za šancí.Foto: Deník/repro PNP

„V pátek dvacet minut po poledni stojí sám ve výrobní hale velké skoro jako fotbalové hřiště a vysvětluje: ,Zkrácená pracovní doba…´ Nahoru a dolů, to je prý normální. Ručně dělané sklo se stalo luxusem ve světě, v němž jakoukoliv jeho podobu mohou vyrábět automatické stroje. A když se ekonomice daří špatně, jsou produkty právě jako ruční sklo první, která se přestávají kupovat, tvrdí. Pod stropem haly štěbetají ptáci, stoly a lavice pokrývá prach…" popisuje PNP aktuální situaci. Schnurbein k ní říká: Když jsem sklárnu kupoval, rozhodně jsem z ní nechtěl zbohatnout. Teď už jenom nechci být chudý…
To nechtějí ani obyvatelé příhraničí, kterým sklo po staletí skýtalo obživu. Marita Hallerová, která v Theresienthalu bývala zástupkyní vedoucího exportu, a Christl Bachhuberová, jejíž otec a děd byli skláři, říkají, že pro ně bylo neúnosné přihlížet zániku sklárny. „Když se v roce 1999 rozšířila zpráva o hrozícím krachu, rozhodly se prosit o pomoc shora, od pána Boha," pokračuje list.
Oživily starý křesťanský zvyk cesty do Emaus. V jeho pozadí je příběh z Lukášova evangélia o tom, jak Ježíš tři dny po ukřižování, tedy na Pondělí velikonoční, potkal dva učedníky jdoucí z Jeruzaléma, šel s nimi, pohostil je chlebem a dodal jim naději. „,Emausyˇ pro zwieselské prosebníky je malá sklářská kaple postavená v roce 1899. Tehdy se sklářům také dařilo špatně, a proto zřídili vysoko nad Theresienthalem kapličku. Bachhuberová s Hallerovou jsou pevně přesvědčeny, že dokud bude stát, bude se v obci sklo vyrábět," píše PNP.
Od doby, kdy obě seniorky obnovily tradici, putují ke kapli každé Pondělí velikonoční stovky lidí modlit se za skláře. „Dokonce až z Řezna a z Česka sem chodí za ně prosit," říká Hallerová.
Christl Bachhuberová k této příležitosti vyrábí speciálně skleněná vajíčka, ze kterých se už stal sbírkový předmět. Divadelní spolek hraje původní příběh cesty do Emaus, pekař z regionu peče slavnostní chléb z pšenice dvojzrnky, jako se dělával za Ježíšových časů, a výnos z prodeje je věnován sanaci místního kostela…
Max von Schnurbein (48) chodí občas s prosebníky. „Shledává dobrým, co obě ženy dělají, ale problémy se podle něho nedají vyřešit modlitbami," pokračuje list. „Připomíná, že například v devadesátých letech se přestalo sklářství vyučovat, takže zaměstnanci mu dnes chybějí, lituje. A čím je sklářů méně, tím méně je také těch kvalitních, kterých je třeba k výrobě vysoce kvalitního skla. Navíc se oslabuje obchod s ním v Rusku, Číně a na Středním východě. Trh je obtížný, hází s námi sem a tam," cituje Schnurbeina na závěr pasovský deník.

Velikonoční ťukání

Kdo s koho?

V četných bavorských obcích o víkendu pořádají tradiční velikonoční ťukání vejci. „Při něm účastníci klepají špičkou natvrdo uvařeného vajíčka do špičky soupeřova vejce. Vítězem vyřazovací soutěže je ten, jehož ,zbraň´ odolala do konce," popisuje PNP. Obzvlášť oblíbený je tento zvyk v Allgäu a v Horní Falci. V Mitterteichu v okrese Tischenreuth se ťukání nazývané "Oierhiart'n" koná u slavnostně vyzdobené kašny na Janově náměstí v neděli odpoledne a organizátoři očekávají účast až sto zájemců. Po výzvě „Špička na špičku, zadek na zadek" se soupeři sráží nejprve špičkami, pak spodky svých vajíček. Kdo utrží dvě praskliny, prohrává a sok získává jeho vejce. Je-li stav nerozhodný, klepnou o sebe ještě boky. Vítězem je ten, kdo nakonec už nebude mít s kým se utkat…

Fotbal podpoří dárcovství orgánů

Bavorský průkaz dárce orgánů.

V Bavorsku darovalo tělesné orgány v prvním čtvrtletí 41 lidí. To je o patnáct víc než před rokem, řekla v neděli ministryně zdravotnictví Melanie Humlová. Zdůraznila ale, že přes pozitivní výsledek jde jen o momentální jev. Náhradní orgán potřebuje nyní v Bavorsku více než 1400 nemocných. Humlová zdůraznila, že je proto třeba, aby se tématem dárcovství zabývalo ještě víc lidí. „Kdo vůli k darování jasně uvede v průkazu dárce (na snímku), mimo jiné ulehčí svým blízkým těžké rozhodování v případě své smrti," připomněla.
Aby na téma upozornil bavorský fotbalový svaz jako člen spojenectví dárců orgánů v Bavorsku, rozhodl se uspořádat informační akci při všech utkáních amatérských soutěží o víkendu 28. dubna až 1. května, píše PNP. Osloví tak přes 550 klubů od nejnižších okresních tříd po regionální ligu. Všechny dostanou od fotbalového svazu a ministerstva zdravotnictví k dispozici zdarma „balíček" se 150 průkazy dárce, letáky, pohlednicemi, plakáty a dalším informačním materiálem. Mezi účastníky bude 26. dubna vylosováno deset sad dresů Adidas v klubových barvách (přenos bude přenášen mj. na facebooku BFV).
„Chceme tímto akčním víkendem odbourat obavy, objasnit problém a udělat reklamu vědomému rozhodnutí k darování orgánů," řekl prezident svazu Rainer Koch. Pod mottem dárcovství bude i špičkový zápas regionální ligy Burghausen-Unterhaching přenášený televizí Sport 1 a také všechna finále 24 okresních pohárů. Diváci se vstupenkou dostanou dárcovský průkaz a informační materiál. Na akci upozorní i rozhlasová hlášení na stadionech, plakáty a klubová média. Informace na www.keine-ausreden.bayern.
K problému PNP dodává, že 80 procent Němců je v zásadě pro dárcovství, ale vlastní dárcovský průkaz má jen 35 procent. Asi tisíc lidí zemře v SRN ročně, protože není dostatek orgánů k transplantaci. Na nové ledviny, plíce atd. čeká jen v Bavorsku kolem 1500 lidí.

Velikonoční doučování

Lidová vysoká škola v Linci nabízí z iniciativy městské radní Evy Schobesbergerové bezplatný pomocný program pro žáky základních škol města. K němu patří i kurzy o velikonočních prázdninách, které se letos konají podruhé a opět jsou hojně obsazeny. Na poslední úsek školního roku se v kurzech lidové vysoké školy ve Věži vědy připravuje více než 180 zájemců. Patnáct pedagogů s nimi cvičí hlavně němčinu, matematiku a angličtinu. Také pro řadu studentů pedagogického směru je to výborná příležitost získat praktické zkušenosti.

Autor: Vladimír Majer

16.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Podzim, ilustrační foto.

Teplé počasí přepsalo rekord z roku 1885

Ilustrační foto.
1

Táborské Milenium opouští a mění za Budějovice

Již nejsou mezi námi

Táborsko - Přinášíme přehled posledních rozloučení v okrese.

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

Pokud chcete ještě něco vědět před volbami od kandidujících stran, máte šanci se zeptat právě teď. Deník ji vašim jménem položí už ve čtvrtek 19. října, tedy den před parlamentními volbami, desítce lídrů politických stran při závěrečné předvolební debatě v sídle listu.

Jihočeši nejraději slaví ve Windy Pointu

České Budějovice /ROZHOVOR/ – V anketě Českobudějovického deníku o „Nejoblíbenější provozovnu roku 2017“ vyhrál na plné čáře o závratné dva tisíce hlasů před všemi ostatními lipenský coctail bar Windy Point v Černé v Pošumaví.

Mladí ploutvaři od Jordánu přivezli z výpravy k Labi jeden bronz

Tábor – Za účasti šesti závodníků Subaquaclubu Delfín Tábor se na severu Čech uskutečnil už 25. ročník závodů v ploutvovém plavání (PP) a rychlostním potápění (RP) O litoměřickou ploutev.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení