VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Předvolební bilance u sousedů: Splnili většinu slibů

SVÁTEK DÝNÍ bude v neděli 29. září od 10.30 v zemědělské škole v Freistadtu. Do 13 hodin budou přijímány exempláře do tradiční soutěže o největší dýni. V centru pozornosti letos ale nebude jen tato „hvězda mezi zeleninami," ale také „pivní salon", do něhož pivovary Mühlviertlu pozvou k ochutnávce svého sortimentu. Pro labužníky budou připraveny dýňové speciality od likéru po marmeládu. Program doplní výstava odborných knih, ukázky vyřezávání dýní, atd. Pro děti tu bude „zoo k pohlazení", kouzelnická show či skákací hrad. Hostitelská škola pozve k prohlídce svých zařízení. Vstupné je tři eura.

25.9.2013
SDÍLEJ:

Ilustrační foto: Foto: Deník/repro

Koalice vždy s kompromisy

Linec - Katrin Schermannová a Laurenz Ennser-Jedenastik z vídeňské univerzity více než tři roky prověřovali, jak rakouská koalice plní sliby z voleb 2008. Zjistili, že vláda – nejprve Wernera Faymanna a Josefa Prölla, od dubna 2011 Faymanna a  Michaela Spindeleggera - dodržela „alespoň částečně" 55 procent svých slibů.

Lidové straně ÖVP se podařilo realizovat 61 procent slibů, sociální demokracii SPÖ 56 procent. „V dávání slibů ale byli lidovci před pěti roky zdrženlivějí, ve svém 25stránkovém „Novém startu pro Rakousko" se zavázali k 69, zatím co SPÖ ve svém 40stránkovém manifestu ke 144," uvádí deník OÖN.

Plnění volebních programů prý odpovídá evropskému průměru. „Máme k dispozici srovnatelné studie z Irska a Nizozemska, a i tam se čísla pohybují mezi padesáti a šedesáti procenty," řekla  Katrin Schermannová lineckému listu.  Ennser-Jedenastik zdůraznil, že strany v koalici vždycky musejí dělat kompromisy, nikdo nemůže realizovat sto procent svých záměrů.

Jako splněný byl hodnocen takový slib strany, který vedl  k přijetí zákona nebo podobnému výsledku. Částečně splněný byl slib tehdy, když byl dotažen třeba ke zvýšení  státních příspěvků (například na vědu).  „Nehodnocena byla mlžná vyjádření jako ,Chceme Rakousko posunout dopředu´," pokračuje deník.

Lup utrácel v Čechách i v Las Vegas

Sedm let odnětí svobody dostal ve Vídni zrovna v den svých 34. narozenin otec tří dětí. 3. června přepadl s hračkou vypadající jako pistole banku ve čtvrti Favoriten. Získané peníze utrácel při své vášni, pokeru, nejprve v kasínu v Čechách, pak v Las Vegas.

Přitom banky přepadl už v letech 2006 a 2008. Po delším pobytu ve vězení byl podmíněně propuštěn, ale loupil znovu… „Jak řekl, hnala ho prý stále závislost na hazardních hrách," napsal deník OÖN. K přetrvávajícímu dluhu 200 000 eur si opakovaně půjčoval u privátního věřitele na své návštěvy v kasínech, a ten ho tlačil ke splacení. „Musel jsem něco podniknout," ospravedlňoval se u soudu.

Za loupež v červnu dostal pět let, k nimž se přidalo půldruhého roku z přeměněné nedodržené podmínky z minulého trestu. Rozsudek je v právní moci.

Víc nemocných zločinců

Počet psychicky nemocných pachatelů trestných činů v Rakousku stoupl během třinácti let ze 424 na 859,  napsaly OÖN z poznatků konference, kterou pořádá linecká Keplerova univerzita ve spolupráci s Centrem pro právní psychologii a kriminologii. „Zatím co počet odsouzených k trestům na více než deset let odnětí svobody se snižuje, podíl psychicky nemocných mezi nimi se zvyšuje," upozornil  profesor Alois Birklbauer.

Počet pachatelů, kteří byli shledáni nepříčetnými a tedy za činy neodpovědnými, stoupl z 217 v roce 2000 na aktuálních 412. Podobně vzrostl počet odsouzených, kteří jsou z důvodu své psychické poruchy potenciálně vysoce nebezpeční pro okolí -  z 207 na 447 vězňů. Na ně specializovaná věznice ve Vídni – Mittersteigu je beze zbytku zaplněna, stejně tak speciální oddělení ve Steinu, Štýrském Hradci - Karlau a Garstenu. Zbývající vězni jsou proto umisťováni na psychiatrická oddělení nemocnic, což je drahé „ubytování", poznamenávají OÖN. „Spolkové země účtují ministerstvu spravedlnosti tarif pro privátní pacienty, tedy 800 až 1000 eur na den," uvedl Birklbauer. K ušetření nákladů je proto budováno forenzní centrum v Astenu, které má být letos zvětšeno z 90 na 140 míst.

Nestoupají jen počty abnormálních odsouzených, ale i doba, po jakou ve věznici pobývají. Za třináct let se zvýšila o jedenapůlnásobek.

Sousedům je dobře

Aktuální „Global Wealth Report" peněžního institutu Allianz vystavuje Rakousku dobré vysvědčení, napsal linecký deník Volksblatt. Celková zadluženost meziročně poklesla o jedno procento na 65,9, závazky měřené hospodářským růstem se snížily o 1,3 procenta na 54,4. „Průměrná zadluženost 19 920 eur na osobu je o dvacet procent pod střední hodnotou regionu, která je 24 910 eur," uvádí list.

Jmění na osobu stouplo naopak jen mírně na 41 980 eur, což Rakousko staví na 16. místo na světě. Žebříček vede už léta Švýcarsko, kde je průměrné čisté jmění na hlavu 141 895 eur.

Autor: Vladimír Majer

25.9.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

HC Tábor - SC Kolín 5:1.

Hokejisté otevřeli přípravné zápasové období výhrou nad Kolínem

Ilustrační obrázek.

Již nejsou mezi námi

Bechyňské doteky zahájí letošní program divadlem

Bechyně – Divadelním představením Hrátky s čertem v pátek odstartuje program letošních Bechyňských doteků.

Provoz na mostě zdržují již jen svodidla

Tábor - Na Švehlově mostě se ve středu konala další ze společných schůzek investora a dodavatele opravy.

Ze sýrové loupeže obvinili brigádníka

Táborsko - Na prahu jara - 20. března oznámili zaměstnanci jedné z potravinářských firem na Táborsku, že do chladírny jejich provozovny vnikl zloděj a jim zmizela hned celá paleta se sýrem.

V Bytesu již nebude ohrožovat nebezpečný azbest

Tábor – Dva roky pracoval jednatel Bytesu Ondřej Semerák na způsobu, jak zbavit stěny administrativní budovy Bytesu a technických služeb boletických panelů plných azbestu, aniž by se budova musela bourat.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení