VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Naše sousedky stále víc chudnou

Na B126 ve Zwettlu na Rodlu se v pondělí po 20. hodině srazil řidič osobního auta z Kirchschlagu s protijedoucím českým nákladním autem. „Kamion prorazil svodidla, vjel do pole, narazil do stožáru vysokého napětí a těžce poškozený zůstal stát," popisuje deník OÖN. „Dráty naštěstí nespadly…" Oba zranění řidiči byli na místě ošetřeni a převezeni do nemocnice v Linci, nákladní auto vyprostili hasiči. Příčina nehody se vyšetřuje.

10.3.2015
SDÍLEJ:

Z místa nehody.Foto: Deník/repro

Linec - Počet žen, které v Linci žijí na hranici chudoby, každoročně stoupá, píší OÖN. Při současně rostoucích nájmech musejí dotčené ženy vydávat už 45 procent ze svých příjmů za bydlení. Tím se roztáčí spirála tísně, na jejímž konci se mnohé, zejména samoživitelky, ocitají v bytové nouzi. Pomoc jim už 28 let poskytuje spolek „Arge sie (ona)", pobočka pomoci bezdomovcům. Ta letos získala Ženskou cenu města, o niž se ucházelo 32 humanitárních organizací. Jen loni u ní hledalo pomoc 279 žen, každá pátá ve věku 18-25 let. Třinácti se dostalo tzv. intenzivního opatrování. Arge má k dispozici pro přechodné ubytování šest bytů. 1855 bezradným středisko poradilo.

BMW přidává

Autovýrobce BMW v únoru i díky změně malého modelu Mini zvýšil odbyt o 7,6 procenta oproti loňsku, na 151 952 vozidel. Z toho základní značka BMW se polepšila o 5,2 procenta na 131 416 aut. „Mini" bylo prodáno 20 303 kusů, o 27 procent víc než před rokem.
Loni BMW poprvé překročily hranici dvou milionů prodaných aut, z nichž 28 921 zamířilo do USA (+18 %). Letos společnost očekává přírůstek jen v několika procentech.

Čilo na letištích

Bavorská letiště v Mnichově, Norimberku a Memmingenu odbavila loni celkem 44 milionů cestujících, o 2,1 procenta víc než předloni. V Mnichově to bylo 40 milionů lidí (+2,7 %), v Norimberku 3,3 (-1,6 %), v Memmingenu 750 000 (-10,9 %). Startů a přistání bylo 414 684 (-2,3 %), v Norimberku dokonce o 9,9 procenta méně. Přeprava pošty a nákladů stoupla o 6,3 procenta na 332 000 tun.

Konopí chtěl na hrob

Kuriózní odůvodnění pro držení konopí měl 49letý obviněný u soudu v Riedu: chtěl je prý položit bratrovi do hrobu, píší OÖN.
Loni na podzim bylo v jeho seníku zajištěno 667 gramů konopí. Tvrdil, že s ním nemá nic společného, drogu prý pěstoval jeho zesnulý bratr, který u něho bydlel, pro vlastní potřebu. Když se obviněný vrátil z několikaměsíční montáže, našel rostlinky v zahradě. Okamžitě se prý do bráchy pustil, že kvůli němu nechce mít problémy. Bratr prý využil jeho dlouhé nepřítomnosti. Nakonec ho ještě přemluvil, aby konopí neničil. „Měl velmi silné migrény a tvrdil, že mu konopí pomáhá od bolestí a ke spaní," vypověděl.
„Soudce chtěl vědět, proč konopí nezničil po bratrově smrti, a obžalovaný vysvětloval, že pak rostliny pořezal a nacpal do sena. Jeho první myšlenka prý byla dát konopí bratrovi s sebou do hrobu…", napsal linecký list. Soud tomu ale neuvěřil mimo jiné proto, že při domovní prohlídce byla tato droga u něho nalezena i na jiných místech domu, třeba taky v obalu kinder vejce. Obviněný samozřejmě vysvětloval, že to patřilo stejně jako dýmka na kouření konopí právě jeho bratrovi. On sám si vykouřil jen jednoho jointa – při památce zesnulých, při vzpomínce na bratra…
Soud mu uložil půl roku podmíněně s dohledem. „Neříkám, že jste chtěl konopí prodávat – chtěl jste je uschovat a konzumovat sám," řekl soudce, a obviněný trest přijal.

Naci „vytlačili" starostu

Markus Nierth, neuvolněný starosta obce Tröglitz v Sasku-Anhaltsku s 2800 obyvateli, se před Vánocemi zasadil o ubytování 40 azylantů. Začátkem ledna si pak prožil pochody až 150 neonacistů, kteří se do obce sjeli zvláštními autobusy. Pravicově extremistická NPD při nich rozdávala letáky s protesty proti „zašpiňování, obtěžování hlukem a snižování ceny nemovitostí". „Když NPD plánovala další shromáždění před starostovým domem, Markus Nierth odstoupil – jeho sedm dětí si prý už vytrpělo dost. Ujistil, že ho z funkce vyhnalo ,hluboké zklamání z úřadů´ - žádal prý okresní správu, aby shromáždění před jeho domem zakázala, ale ta ho ,nechala padnout´, ohnula prý právo a kapitulovala před hnědým požadavkem," uvádí PNP. Cituje také Nierthovu manželku, že celá rodina byla štvána a urážena nejsprostějšími výrazy.

Pomohl svému zloději

„Chtěl okrást starého pána, a ten mu za to ještě ošetřil rány," zaznamenala PNP „téměř biblický příběh" z Mnichova. V noci na neděli vnikl seniorovi do domu po rozbití okna balkonových dveří zloděj a při tom se zranil. Když rozsvítil, stařec se probudil a uviděl, že noční host krvácí z řezné rány na ruce. „Ovázal mu ji a doprovodil ho ke vchodu," píše list. „Tam mu zloděj nabídl deset eur za ošetření, což důchodce ovšem nepřijal…"

Holčičky na výletě

Při namátkové kontrole v motorestu na A8 u Rosenheimu si bavorská policie povšimla suzuki s francouzskou poznávací značkou, ve které seděla dvě děvčátka, ale žádný dospělý, píše PNP. V evidenci bylo zjištěno, že auto bylo téhož dne ohlášeno jako odcizené ve Francii. Osádka, sebevědomé Francouzky z Lyonu ve věku 15 a 16 let, se s potěšením rozpovídaly o spontánním nápadu dopřát si pár dnů pěkného žití v Německu a v Rakousku, místo aby otlačovaly ve Francii školní lavice. „Vyplundrovaly" své úspory, celkem přes 3000 eur, starší z nich si „vypůjčila" auto rodičů a vyjely… Žádná samozřejmě nemá řidičák. Aby nebyly hledány okamžitě, oklamaly rodiče, že každá u jiné spolužačky přes víkend dělají školní úkoly.
Rodiče nejprve zjistili zmizení auta a ohlásili je jako odcizené. Že se ztratily i jejich děti, o tom byli vyrozuměni až bavorskými pátrači a jejich francouzskými kolegy. Pak se rodiče ve čtyřech okamžitě vydali 800 kilometrů daleko, aby děti a auto vyzvedli na policii v Rosenheimu. „Setkání ale nebylo harmonické, dívky odmítaly vrátit se s rodiči do Francie, a obměkčilo je až hrozící nervové zhroucení maminky mladší z nich. Přerušily svou dobrodružnou cestu a nechtěně se vrátily do rodinných kruhů…", uzavírá pasovský deník.

Autor: Vladimír Majer

10.3.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc.
AUTOMIX.CZ
20

Vybíráme ojeté SUV do 300 tisíc. Jaké koupit? A jakým se radši vyhnout?

Radimovice u Želče znovu prožijí své malé pivní slavnosti. Ilustrační foto

Lákavé menu: Hudební večer v Žižkových lázních či Bechyňské doteky

Lidé kolem Vltavy na Českokrumlovsku zachraňují i psy

Rožmberk nad Vltavou – Nejenom věci, ale také své psy ztrácejí vodáci plující po Vltavě. Své o tom ví Martin Pavljuk, který se ujal nejednoho bezradného psa běhajícího kolem Vltavy.

Na co zajít v pátek a v sobotu do kina

Táborsko - Přinášíme vám program kin.

Zloděje čapli za ruce

Tábor - Muže a ženu ve čtvrtek ostraha jednoho z táborských supermarketů v centru zadržela ve chvíli, kdy se snažili ukrást zboží za bezmála 4500 korun.

Táborsko plánuje s Příbramí zlomit remízovou šňůru

Tábor – Po zbytečné remíze 3:3 v Sokolově už zvedl druholigový tým FC MAS Táborsko hlavu vzhůru a s optimismem vyhlíží nadcházející domácí duel 4. kola FNL proti 1. FK Příbram.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení