VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kam jdou peníze z dopravních pokut u sousedů

SILÁCI. Devět hráčů druholigového týmu amerického fotbalu Kirchdorf Wildcats zpestřilo den otevřených dveří Jihovýchodní  bavorské dráhy sázkou, že utáhnou nejmodernější dieselelektrickou lokomotivu se čtyřmi dvojpatrovými vagony – celkově kolem 320 tun - po kolejích deset yardů. V tropickém dusnu to za velkého povzbuzování publika, vi němž byl i bavorský ministr dopravy Marcel Huber, na druhý pokus dokázali – a vyhráli občanům Kirchdorfu jednodenní ježdění zdarma mezi Simbachem a Mühldorfem, píše PNP. Termín dráhy ještě upřesní.

22.7.2014
SDÍLEJ:

Když hráči footballu zaberou...Foto: Deník/repro PNP

Víc platí, i víc umírají

Linec - Jak náš Deník zaznamenal, v Rakousku stát loni vybral na pokutách za dopravní přestupky odhadem 225 milionů eur, v roce 2007 jen 125 milionů. A to jsou prý úřady v jejich vyměřování zdrženlivé – občan zaplatí za rok průměrně jen 60 až 100 eur. „Jen část těchto prostředků ale ,teče´ zpět do rozpočtu dopravy a infrastruktury," poznamenává deník OÖN. Z pokut za porušení zákona o silničním provozu, například za nepřiměřenou rychlost, jde 20 procent ministerstvu vnitra, zbytek správě silnic (Asfinag), spolkovým zemím a obcím k volnému použití. Sankce za přestupky podle zákona o motorových vozidlech (telefonování při řízení) dostávají přímo obce.

OÖN poznamenávají, že růst sankcí za přestupky neznamená větší bezpečnost na silnicích. Letos v prvním pololetí na nich zemřelo 138 účastníků dopravy, loni za stejnou dobu 99.

Nákladní letiště

Přes rušení některých dopravních linek v minulých letech se lineckému letišti, které z poloviny náleží městu a z poloviny zemskému dopravnímu holdingu, hospodářsky stále daří. Loňský obrat byl 29 milionů eur, operativní zisk je po léta mezi dvěma a pěti miliony, zaznamenal deník OÖN. Přitom aktuálně 400 ze 480 letišť v Evropě má negativní bilanci. Velký podíl na úspěchu Lince má stále stoupající doprava nákladu. Loni tady přistálo 2175 tun zboží, odstartovalo 3438 tun. Tím je Linec druhý v zemi po Vídni (přistání 99 791 tun, odlet 79 034 tun). Objem nákladní přepravy v Linci je dvakrát vyšší než na všech ostatních letištích spolkových zemí v Rakousku dohromady.

Královna proslovů.Královna projevů

V rakouském mistrovství v řečnění v St. Lamprechtu ve Štýrsku vyhrála v nepsané královské disciplíně – spontánním projevu – 27letá Regina Zöttlová z hornorakouského Maria Neustift. Jako téma dostala „Komercializace zvyků sv. Valentýna a halloweenu". Na promyšlení měla minutu a když spustila, nemohli ji zastavit. Téma je prý pro ni velmi důležité – jde o „podnikatelské" svátky a lidé by měli v první řadě oživovat a pěstovat staré původní zvyky, než začínat s novými, říká.

Na soutěž trénovala čtyři týdny každý den. S trenérem analyzovali její proslovy zaznamenané na videu. „Podceňuje se často důležitost nonverbálního výrazu," míní.

Jejími řečnickými vzory podle OÖN nejsou politikové. Ti si své projevy nepíší sami a každý prý má jako řečník nějaké to manko, včetně zemského hejtmana Josefa Pühringera. Kde ale u něho vidí potenciál k vylepšení, raději nechtěla říci, končí list.

Kino, drahá zábava

Jeden dospělý, dvanáctileté dítě, sedadlo v poslední řadě, střední porce popcornu a půl litru koly, cenu těchto služeb v kině zkoumala hornorakouská Zaměstnanecká komora.  Zjistila výrazné rozdíly: nejdráže tento „balíček" přišel v Hollywood Megaplexu, na  23,40 eura, nejlevněji v Kinotreffu Leone v Bad Leonfeldenu, na 17,50. Tam také platí dospělý za jeden lístek nejméně, 6,50 eura. Jinde se většinou cena pohybuje mezi devíti a 9,90 eura.

Opilci si v sázce uřízli prsty…

V pátek večer občané v Grafenau přivolali policii do jednoho bytu ke krvácejícím mužům, každému  s odřízlým bříškem špičky prstu. Chlapi ve věku 48 a 51 let byli důkladně opilí a agresivní. „Uvedli, že si při zkoušce odvahy vzájemně uřízli po jedné špičce," zaznamenal deník PNP.   Byli přepraveni do nemocnic v Grafenau a ve Zwieselu. Krev ke zkoušce odmítli dát, byla jim tedy odebrána nuceně. Oba jsou stíháni pro podezření z ublížení na zdraví a z násilí proti úřední osobě. Podle policie jim byly oběma špičky opět přišity.

Ubývá milionářů

V roce 2010 žilo v Bavorsku 3132 lidí s ročním příjmem přes milion eur, o 340 méně než při sčítání tři roky předtím. Připadají tedy tři na 10 000 obyvatel, píše PNP. 52 procent z nich mělo trvalý pobyt v Horním Bavorsku. Největší „hustota" milionářů byla ve Starnbergu – 12,5 na 10 000 obyvatel, nejmenší v Dolním Bavorsku – „jen" 4,9 procenta (155). „Bavorská levice tato čísla vzala jako důvod k opakování požadavku na zavedení zvláštní daně pro nejbohatší," uvádí PNP.

Drahá psí operace

„Kdo přejede psa, musí zaplatit náklady jeho operace, i kdyby mnohonásobně přesáhla hodnotu zvířete," parafrázuje deník PNP již pravomocné rozhodnutí soudkyně v Mnichově. „Že psu bylo už osm let a měl i jiné vady, na tom podle soudu nic nemění." List dodává, že soudy už nějakou dobu zohledňují tzv. ideální hodnotu zvířat, s nimiž se nemůže zacházet jako s věcí, u níž se posuzuje jen materiální cena.

V tomto případě byl 35 cm vysoký kříženec terriéra přivázán před prodejnou mnichovské pumpy a v červenci 2011 ho přejelo auto. Utrpěl zlomeniny a poškození vazů. Majitelka žádala od řidiče náhradu nákladů ošetřování ve výši 2200 eur. Ten se zdráhal platit, protože pes podle něho nebyl přivázán řádně a navíc ho panička získala z útulku jen za 175 eur.

Soud mu posléze uložil zaplatit 1650 eur. Rozvedl, že sice u zvířat existuje na rozdíl od lidí horní hranice takových náhrad, nad níž by náklady na léčení už byly nepřiměřené, ale to závisí na jednotlivých případech a na úvaze soudu. Přihlédl k tomu, že u benzínových čerpadel  platí podobně jako na parkovištích potřeba vyšší vzájemné ohleduplnosti, a řidič měl rozhodně jet opatrněji – tím spíš, že předtím si psa určitě povšiml. Měl dokonce počkat, až majitelka psa z cesty odvede. Ta ovšem nese čtvrtinové spoluzavinění, protože měla psa uvázat tak, aby se nemohl dostat do jízdní dráhy.

Autor: Vladimír Majer

22.7.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Zapálil si na baru. Vyneslo mu to cestu na záchytku

Farář Stanislav Brožka žehná zvon Pannu Marii.

Soběslavský kostel už má všechny zvony pohromadě

Již nejsou mezi námi

Táborsko - Přinášíme přehled posledních rozloučení v okrese.

Strážníci zkontrolovali bezdomovce. Byl v celostátním pátrání

Tábor - V úterý při kontrole v okolí objektu bývalých kasáren v ulici Kpt. Jaroše zaznamenali strážníci dvě osoby, které se následně ukryly v jedné z garáží.

Po pádu cyklisty musel vzlétnout záchranářský vrtulník

Táborsko - V pondělí krátce před třetí hodinou odpolední vyjížděli táborští dopravní policisté ve spolupráci se záchranáři hned ke dvěma vážným dopravním nehodám cyklistů.

Narodili se na Táborsku

Tábor - Miminka, která se narodila v táborské porodnici od 21. do 25. června.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies