VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dramatická situace Čechů v alpské stěně

PŘÍMÁ DODÁVKA? Tahle kravička na pastvině v Gollnerbergu zřejmě odhalila, jak zkrátit  řetězec dodavatelských operací a dodat své mléko rovnou do sběrného tanku. Tak se alespoň zdá ze snímku čtenářky pasovského deníku PNP Andrey Hartlové.

17.5.2014
SDÍLEJ:

Bavorská kráva akrobatka.Foto: Deník/repro PNP

Nedbali varování

Linec – „Přes dlouho ohlašované špatné počasí se tři Češi – dva muži a žena - pustili do 800 metrů dlouhého lezeckého zajištěného výstupu na Seewand, známého jako velmi těžký, dlouhý a rizikový," napsal sobotní linecký deník OÖN. „Když ve sněhu a v chladu nemohli dál, vyslali nouzový signál. Osádka vrtulníku automotoklubu a horská policie je zachraňovali na hranici možností."

Snímek horské služby ze záchranné akce.List popisuje, že v polovině stěny se déšť změnil ve sněžení a trasa přestala být prostupná. Lezci alarmovali záchranáře a snažili se chránit před vánicí, jak jen to bylo možné, „což.s jejich výstrojí bylo stěží možné".  Navíc se rozdělili a jeden se pokoušel výstup dokončit.  Vrtulník Christophorus 14 je nemohl kvůli mlze zkusit zachránit přímo ze stěny, ale dopravil na místo několik záchranářů. Ti vystoupili ke skupině a slanili s jedním mužem a ženou pod hranici mlhy. Tam se po několika pokusech podařilo vytáhnout je do vrtulníku. Ke třetí osobě se zdola nemohli dostat, protože cesta byla zcela zledovatělá a zasněžená. Za vánice, sněžení a chladu proto skupina záchranářů a alpských policistů vystoupila na Gjaidalm a dál k vrcholu cesty, odkud slanili k muži již silně podchlazenému…

Nebezpečné silnice

Na bavorských silnicích bylo v prvním čtvrtletí zraněno při nehodách 13 523 lidí, o čtyři procenta víc než loni. O život přišli 104 lidé, o tři méně než za stejné období 2013. Nehod bylo o sedm procent méně – 81 104.

Zpřístupnili archiv

Staré církevní knihy jsou i v Bavorsku nejdůležitějším zdrojem při pátrání po předcích, protože vedení záznamů změn rodinného stavu matrikami začalo až po přistoupení Bavorska do říše. „Pasovské biskupství k nim zajistilo obzvlášť lehký přístup – jako jediná diecéze v Německu vložila všechny své na internet," píše PNP. „Lidé tedy nemusejí chodit do diecézního archivu a hodiny tam trávit nad zápisy z minulých staletí. Za toto velkolepé ulehčení práce jmenoval Bavorský svaz pro historii rodin pasovského archiváře Herberta Wurstera čestným členem." Dr. Wurster zpřístupnil online i další data biskupství. Jsou k dispozici na portálu matricula.eu.

Kolem Chiemsee pro dobrou věc

Sedm dnů a sedm nocí – 168 hodin - chce sedm ultravytrvalců štafetově obíhat hornobavorské jezero Chiemsee při dárcovské akci ve prospěch nadace Attl u Wasserburgu na Innu, který pečuje o hendikepované. Sponzoři z celého jižního Německa  zadotují každý uběhnutý kilometr fixní částkou pro nadaci. Ta organizuje pro postižené mnohostrannou nabídku služeb od ubytování a volnočasových projektů po zaměstnání ve vlastních chráněných dílnách. Toho času je v nich umístěno   přes 300 lidí, píše deník PNP.

Běžci odstartují 24. května ve 12 hodin v Prienu na jezeře. Po pestrém okruhu dlouhém 52,5 kilometru s převýšením asi 300 metrů se pak budou nonstop střídat 168 hodin. Poběží vždy jeden běžec, jehož kilometry budou započítávány k vyúčtování sponzorů, a doprovázet ho budou dva cyklisté. Během okruhu (5 – 6 hodin) se vzájemně vystřídají. Pak přijde na řadu druhá sestava, která mezitím bude odpočívat v základním táboře v Prienu. Během dne tak každý uběhne zhruba vzdálenost maratonu. Celkově by tak za 168 hodin měli zdolat celkem na 1500 kilometrů. Zasponzorovat nadaci v souvislosti s během může kdokoliv.

Autor: Vladimír Majer

17.5.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sídliště - ilustrační foto.

Firma Hora opraví táborské domy za 11 milionů

Ilustrační foto.
AKTUALIZOVÁNO

Budějovická slévárna ukončí výrobu a propustí 67 lidí

Tým Táborska U12 vyválčil prvenství na turnaji ve Vídni

Tábor – Fotbaloví mladší žáci FC MAS Táborsko U12 si zpestřili závěr sezony účastí na turnaji Wiener Neudorf Cup v Rakousku.

Na co můžete zajít do kina

Táborsko - Přinášíme vám program kin.

Po 84 letech Tábor opět odhalil sochu Josefu Němcovi

Tábor – Téměř na den přesně po 84 letech Tábor podruhé odhalil sochu Jana Vítězslava Duška na hrobu Josefa Němce, manžela slavné autorky Babičky.

Z chaty rodinný dům – proměna je možná, ale má svá úskalí

Přestavba víkendové chaty na rodinný dům je v Čechách celkem obvyklá věc. Jenže ne vždy to funguje. Bohužel ne vždy totiž investor pochopí, že trvalé bydlení potřebuje něco jiného než chata. Pojďme se podívat na zajímavý návrh rekonstrukce chaty na moderní rodinný dům.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies