VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bývalé hlavy v dražbě u našich sousedů

Pasov - „Monumentální pomníky někdejších komunistických diktátorů mají být nadcházející sobotu prodány v Gundelfingenu za více statisíců eur," píše pasovská PNP.

16.6.2017
SDÍLEJ:

Koupí ho někdo?Foto: Deník/repro PNP

Bývalý vlastník továrny na zpracování přírodního kamene ve Švábsku Josef Kurz získal kamenné a bronzové skulptury po zhroucení východního bloku – chtěl otevřít jejich park. Jeho syn chce nyní po otcově smrti prodat památníky v celosvětové internetové aukci, když projekt muzea už před více než dvaceti lety ztroskotal.
Podle PNP budou dražbu pozorně sledovat zejména v Drážďanech, protože nejprominentnější ze šesti exponátů je monument Lenina, který stál v časech NDR na drážďanském Hlavním nádraží a byl známý jako „Rudý přednosta", pokračuje list. „Po iniciativě jednoho levicového radního bylo kontroverzně diskutováno, zda by hlavní město Saska nemělo získat obrovského sovětského vůdce zpět." Drážďany už ale daly jasně najevo, že na koupi 80tunového památníku, který by měl stát minimálně 150 000 eur, peníze nemají. „Ani darování sochy by město bez váhání nepřijalo – muselo by nejdřív zkoumat, zda a v jaké výši vzniknou následné náklady a kdo je ponese," cituje PNP drážďanskou náměstkyni primátora pro kulturu Annekatrin Klepschovou (Die Linke).
Sobotní nabídku tvoří tři žulové sochy Lenina ve výšce kolem dvanácti metrů, pískovcový Stalin vysoký 370 cm, který stával v Zábřehu, než ho v roce 1993 město prodalo za 10 000 marek a zrdavotnický materiál pro nemocnici a charitu, jak napsal Šumperský Deník. Prodávána bude dále skulptura Ernsta Thälmanna a bronzoví Klement Gottwald a Antonín Zápotocký. Zápotocký má mít vyvolávací cenu 22 000 eur, Gottwald 16 000.

Aukci nakonec sledovalo pár zájemců přes internet, na místě byli jen novináři a pár zvědavců a nikdo nabízené ceny neakceptoval. Josef Kurz jun. chce dražbu opakovat do čtyř týdnů.

Drahé potraviny u sousedů

V Rakousku jsou potraviny o 23 procent dražší než je průměr Evropské unie, alkohol je naopak o devět procent levnější, píší OÖN s odvoláním na čtvrteční čísla Eurostatu. Celkově rakouské ceny dosahují 107 průměru EU.
Volksblatt dodává přesná čísla. Nejdražší potraviny jsou v Dánsku (téměř 150 % průměru EU), ve Švédsku (126), v Rakousku (123), Lucembursku (121), Irsku a Finsku (po 120 %), nejlevnější v Polsku a Rumunsku (po 62). Za alkohol a tabák platí nejvíc v Irsku (175 % průměru EU) a v Británii (162), nejméně v Rumunsku (69), Polsku (68), Maďarsku (67) a v Bulharsku (56 %). Služby v hotelích a resturacích byly loni v Dánsku (144 %) třikrát dražší než v Bulharsku (44), Rakousko bylo v unijním průměru se 103 %. Zábavní elektronika byla nejdražší v Dánsku (115), nejlevnější v Polsku (86). Ošacení stálo nejvíc ve Švédsku (136), nejméně v Bulharsku (81).

Copy pro nemocnou holčičku

Darovala cop nemocné kamarádce.

Holič Andy Larisch (39) z Viechtachu a jeho přítelkyně kadeřnice Maria Krommová (25) z Pockingu začali sbírat od zákaznic dlouhé vlasy a peníze k umožnění dětí nemocných rakovinou zase nosit pravé vlasy ve formě paruky, píše PNP. Maria Krommová k tomu říká, že asi před půldruhým rokem k ní přišla starší dáma s výslovným přáním odstřihnout její na stříbro nabarvený cop. Měl být věnován právě lidem, kteří potřebují paruku. Kadeřnický pár se ihned rozhodl iniciativu následovat a našel i výrobce – firmu Haarfee (Vlasová víla) ve Vídni, která darované vlasy zpracovává na na dětské paruky (Deník informoval).
„Myšlenka nenechala chladnou ani osmiletou Samiru Dilber-Korbelovou z Deggendorfu," pokračuje list a cituje dívenku: „Všichni zkoušeli mi to vymluvit, kamarádky mi dokonce hrozily, že už se se mnou nebudou přátelit…" Prosadila ale svou, má teď krátké vlasy a svým copem pomohla jinému dítěti. Nový účes se jí líbí – a maminka je na ni pyšná. Larisch s Krommovou chtějí v akci pokračovat.

Vyklidili další stany žebráků

Další likvidovaný tábor v Linci.

Na pozemku Rakouských státních drah v Linci proti autobusovému nádraží vyklidila městská pořádková služba společně s policií další dva ilegální stanové tábory, píše zpravodaj magistátu města. „Pod teplovodem stálo sedm stanů, ve kterých přebývalo čtrnáct osob. Na výzvu policie lidé celty sbalili a tábor opustili. Při kontrole okolí našly bezpečnostní síly další nedovolený kemp se dvěma stany. Také tady čtyři osoby místo neprodleně opustily," uvádí zpráva, k níž místostarosta Detlef Wimmer dodává: „Abychom v Linci zvládli problémy s ilegálními žebrajícími bandami, je nezbytné zabraňovat i nedovolenému táboření."

Nehlučely nesnesitelně

Čtyři děti, které v mnichovském domku pravidelně hrály na bicí, saxofon a tenorový lesní roh, tak mohou činit i dál, dokonce i když při tom někdy „přehlédnou" jednu nebo dvě přestávkové pauzy, informovala PNP o rozhodnutí mnichovského úředního soudu. Ten zamítl žalobu manželského páru ze sousedního, rovněž osaměle stojícího, domu. Žalobci se cítili významně znevýhodněni tóny začínajících muzikantů, které zčásti přesahovaly 70 decibelů. Nebyly ani dodržovány zákonné doby klidu.
Soudce prostudoval protokoly o měření hluku a sám si jej poslechl na místě. Poté dospěl k závěru, že hladina hluku „nedosahuje stupně, který by sousedé nemohli strpět", a že přestupky proti době klidu byly jen ojedinělé. Není také možné chtít bez dalšího po nezletilých dětech dodržování pravidel, když právě rozvoj dětí stojí pod zvláštní ochranou. Jejich muzicírování proto musí být upřednostněno, řekl soud. Jeho rozsudek není pravomocný.

Přívěs nic neporušil

Opravdu dost kuriózní kára!

Kuriózní automobilový přívěs překvapil policii ve švábském Gersthofenu: „Táhne tu někdo za sebou opravdu půlku nového golfu?! Zastavíme ho," popsala hlídka své váhání na facebooku. „Po důkladném prověření policisté ale museli konstatovat, že nenašli žádné závady - ,mobilní plážový koš značky Vyrobeno vlastní rukou´ byl absolutně řádně povolen," cituje PNP.

Autor: Vladimír Majer

16.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

U Horního Bolíkova na Jindřichohradecku boural zájezdový autobus.
18

Řidiči maďarského autobusu od Bolíkova hrozí trest

V zámeckém letním amfiteátru v Dačicích se každé léto koná Rockfest.

V Dačicích zazní rock, hlavní hvězdou bude Arakain

DOTYK.CZ

Před 41 lety se Zlaté piesky zalily krví. Došlo k nejhorší letecké havárii u nás

/VIDEO/ Pavol Hammel měl krušnou noc, slavilo se, pilo. Teď je kolem osmé ráno a on vláčně klimbá v odbavovací hale pražské Ruzyně. Pár kolemjdoucích ho poznává, je to frontman bigbítové kapely Prúdy, v roce 1976 dost populární. V 8:27 se zvedá dopravní letoun Iljušin Il 18-B z ruzyňské rampy, bez rockera na palubě. Alkoholové koma mu právě zachránilo život.

Nové byty se staví hlavně u velkých měst nebo v rekreačních oblastech

Jižní Čechy - Celkem 1244 nových bytů dokončili vloni stavbaři na jihu Čech. Nejvíce bytů vzniklo v Českých Budějovicích, zájem ale developeři a budoucí obyvatelé nových bytů mají i o obce blízké velkým městům anebo o rekreační oblasti.

Sestry nečekají na peníze státu, platí totiž šéfové

Jižní Čechy – Příplatky sestrám budou platit někteří zaměstnavatelé ze svého, dokud slíbené peníze na vyšší mzdy nepošle stát. Kraj požádal ministerstvo o 33,4 milionu korun na dvoutisícové navýšení platů zdravotnických nelékařských pracovníků u lůžek v 17 nestátních zařízeních.

Vandal poškodil fotoobrazy Jadrana Šetlíka v prachatické galerii

Prachatice (VIDEO) - Po vandalovi, který poškodil díla Jadrana Šetlíka, vystavené v Galerii Dolní brána v Prachaticích, pátrá policie.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení