Stále víc návštěvníků láká do jižních Čech golfová turistika. V regionu přibývají nová golfová hřiště, která jsou v sezoně téměř pořád obsazena. Vyznavači golfu jsou většinou náročnější hosté než cykloturisté, hledají dražší stravování a hotelové ubytování. Proto s sebou rozvoj golfu v regionu přináší také rozvoj měst a obcí, v nichž dochází ke koncentraci investic, obchodu a služeb.
Už v roce 1996 vznikl na území jižních Čech a Dolních Rakous golfový region http://www.heart-of-golf.com/, který dnes sdružuje patnáct golfových hřišť a dvacet partnerských hotelů.


Projekt přilákal náročnější turisty
„Cílem bylo významně zviditelnit tento region i celou republiku a přilákat náročnější turisty. Tím, že jsme golfistům nabídli větší nabídku sportovního vyžití na kvalitních hřištích v atraktivním česko-rakouském regionu a vytvořili i další nové produkty, jako je například rozšíření rodinné dovolené, se nám podařilo nejen přilákat, ale i prodloužit pobyt návštěvníků,“ uvedl Martin Lukschal, který je manažerem klubu Mnich golfového areálu v Nové Bystřici.
Přitom prodloužení pobytu návštěvníků je jedním z limitujících faktorů rozvoje cestovního ruchu v Česku, a to zejména v okrajových regionech mimo hlavní turistická centra. „V loňském roce se v regionu Heart of Golf uskutečnilo přes dvě stě tisíc návštěv hřišť, v partnerských hotelech bylo ubytováno šedesát tisíc hostů a obrat regionu Waldviertel/Bohemia vzrostl na 23 milionů euro, což je zhruba 820 milionů korun,“ upřesnil Lukschal.
Starosta Nové Bystřice Jiří Zimola potvrdil, že se do této turisticky atraktivní oblasti s krásnou přírodou dostanou díky golfu lidé, kteří by tam jinak nepřijeli. Většina z nich vyžaduje nadstandardní služby, kterých zatím v Nové Bystřici a na celém Jindřichohradecku není dostatek.
„Fakt je, že golf začíná být sportem i pro střední třídu. Je sympatické, že okolo golfového hřiště už neparkují jen volva, BMW či jiná drahá auta, ale jsou tam k vidění třeba i fabie,“ řekl Zimola. Kromě toho golfisté jezdí na turnaje s celými rodinami. Zatímco muži tráví čas na hřišti, jejich partnerky s dětmi se často chtějí bavit jinak.
„Sledujeme, že u nás roste poptávka po jiných aktivitách. Golfové vdovy hledají náplň, jak by mohly trávit volný čas. Proto chceme letos dál rozvíjet síť naučných turistických stezek – ke stezce po stopách Johana Gregora Grasela letos doplníme další tři. První bude textilní, druhá náboženská a třetí stezka 20. století,“ plánuje Zimola.
Rozvoj golfu však neposouvá jen nabídku měst a obcí do vyššího standardu a přivádí do oblasti víc návštěvníků, ale také významně rozšiřuje sportovní nabídku.
„Golf může hrát skoro každý, je to sport spojený s pohybem v přírodě. Na golfové hřiště chodí trénovat už děti od pěti let. Řada lidí jde na zámek a zároveň si zahrají golf v zámecké zahradě. Golf už naštěstí nemá punc zábavy pro horní vrstvy, ale stává se běžnou součástí života lidí,“ popsal starosta Hluboké nad Vltavou Tomáš Jirsa.


V Česku funguje sedmdesát hřišť
Golf zaznamenává dynamický rozvoj v celé České republice. Dnes funguje zhruba sedm〜desát golfových hřišť a dalších patnáct je ve výstavbě. Členská základna má přes třicet tisíc členů v celkem 124 golfových klubech.
Do revitalizace území či výstavby infrastrukury, včetně sídelní, investovali soukromí investoři celkově 3,5 až 4 miliardy korun a bylo vytvořeno více než 1500 pracovních míst. Roční obrat golfových zařízení činí zhruba 1,5 miliardy korun a obrat navazujících negolfových zařízení zhruba 0,4 miliardy korun.
Česko navíc získalo titul Neobjevená golfová destinace roku 2007.