Netradičně po boku elitních tuzemských borců vyrukovali do závodu reprezentanti starších mládežnických kategorií, kteří zase bojovali o nominaci na Závod olympijských nadějí v Karlových Varech. Zajímavou předpremiéru hlavního klání obstaraly už v dopoledních hodinách závody žákovských kategorií.

Boje v ruském stínu

Očekávané boje ve sprinterském šampionátu se nakonec odehrávaly ve stínu ruské triatlonové školy. Absolutními panovníky táborských tratí se totiž stali její  reprezentanti Iva Tutukin a Alexandra Razarenovová, kteří si do Tábora odskočili ze soustředění ruské reprezentace v České republice. Oba zahraniční účastníci prolétli táborským závodem naprosto neohroženě stylem „start – cíl". Až za jejich zády se v úmorném vedru válčilo o republikové medaile. V mužském závodě naplnil papírové předpoklady elitní český reprezentant Přemysl Švarc z plzeňské Slavie VŠ, který porazil všechny tuzemské konkurenty. Ze stříbra se v cíli radoval Martin Debnar, bronz si vybojoval jeho týmový kolega z Ekol Elite Triathlon Teamu Jiří Kalus. Novopečený král Přemysl Švarc se po zranění z úterka zařadil mezi přihlášené na poslední chvíli, ale určitě toho nakonec nelitoval. Jako první závodník v historii usedl v tomtéž roce na republikový trůn olympijského i sprint-triatlonu. „Mám z toho samozřejmě obrovskou radost. Jenom škoda, že jsem v cyklistice udělal chybu a nedržel se Ivana Tutukina, i když jsem mohl. Podcenil jsem to," poznamenal mistr republiky po závodě a připojil omluvu svým soupeřům. „Na kole jsem tady patřil k těm, kteří moc nestřídali. Musím se ostatním klukům omluvit. Mám před sebou závod Světového poháru a docela náročný program, takže jsem chtěl ušetřit nějaké ty síly," dodal s šibalským úsměvem Přemysl Švarc.

Obrovskou radost ze svého triumfu měla i česká královna ženského závodu Jitka Šimáková. Triatlonistka Energy teamu dorazila do cíle s výraznou ztrátou na ruskou vítězku, ale nakonec s pohodlným odstupem před stříbrnou Petrou Kuříkovou z Jablonce, které nastoupila v běhu. Bronz se stal kořistí zkušené Jany Jirouškové (vítězky několika minulých ročníku táborského závodu), jež měla ve finiši více sil než čtvrtá Linda Vítová. Jitka Šimáková po závodě prozradila: „Jsem šťastná, že to takhle dopadlo, byla tady silná konkurence. Šla jsem do toho na maximum, i když jsem po plavání byla ve špatné pozici. V cyklistice jsme to dotahovaly a trochu jsem tam křičela na ostatní holky, abychom zabraly a zkusily to dojet. Doufám, že se na mne kvůli tomu nebudou zlobit," připojila podobnou omluvnou nótu jako její mužský zlatý kolega.

Domácí účtování

Vystoupení táborských triatlonistů v domácím závodě mělo také letos už tradiční hořkosladkou příchuť. Nečekané a nepříjemné chvíle si prožil současný lídr ve službách E.ON Triathlon Teamu Martin Novák. Vinou velmi nepříjemných zdravotních potíží musel ze závodu odstoupit už po plavecké části. Úvodní úsek triatlonu vyšel stejně jako před týdnem v Mělníku fantasticky Lukáši Červenkovi, jenž vybíhal do depa druhý za Jakubem Kočařem a před všemi ostatními elitními závodníky. V cyklistice i závěrečném běhu už se ale táborský mladík propadal a závod dokončil na 21. místě. To mu přesto stačilo na bronz v juniorské kategorii. Až na hluboké dno svých sil si sáhl dorostenec Tomáš Plojhar. Boj se soupeři i nesnesitelným horkem zakončil na třetí příčce své kategorie čítající sedmnáct závodníků, v cílovém prostoru si ale zcela vyčerpaný prožil skutečné martyrium.

Početné zastoupení měly samozřejmě táborské barvy v dopoledních závodech benjamínků a žáků. Někteří z nich si odnesli domů cenné medaile. Mezi osmiletými se na první místo zapsali Ondřej Kozojed a Nikola Korousová. Výtečné druhé místo v konkurenci deseti soupeřů obsadil Martin Kozojed v kategorii chlapců 10 – 11 let, bronzové stupínky zaujali devítiletí Jakub Homola a Natálie Stuchlíková. Mladšímu žákovi Michalu Macháčkovi chyběly ke třetí příčce pouhé tři vteřiny.

Ve stopách otce

Největší pozornost si v závodech žáků vysloužili synové bronzového medailisty z olympiády v Sydney Jana Řehuly Šimon a Jakub, kteří dominovali mezi mladšími, resp. staršími žáky. „Kluci přijeli do Tábora hodně unavení, takže jsme ani nečekali, že to takhle parádně zvládnou. Bylo to hodně o psychice," podotkl v rozhovoru s moderátorem nedělního závodu otec Jan Řehula.