Deset minut před 10. hodinou v neděli 16. srpna spadlo ve Strakonicích u tenisových kurtů letadlo. V troskách zemřeli tři dospělí lidé - pilot a manželský pár. V posádce byla ještě desetiletá dívka, která pád přežila ale se závažnými zraněními.

Na místě byli jako první strážníci městské policie. Ti na nic nečekali a vrhli se do vody. Dívku se podařilo zcela vyprostit až hasičům. Pravděpodobně ale přežila i díky lidem, kteří tam právě byli a neváhali ihned pomoci. Holčičku, která jako jediná zůstala naživu, ošetřovali na místě záchranáři více než hodinu. Teprve paj ji mohl vrtulník dopravit do nemocnice v Českých Budějovicích. Zdroj blízký tomuto zdravotnickému zařízení sdělil, že je již stabilizovaná a bude převezena do pražské motolské nemocnice.

Trenér vodních slalomářů z Roudnice nad Labem Aleš Sedlmaier se ve tři čtvrtě na deset chystal na předjízdu před vodáckými závody na Podskalí. "Najednou jsem slyšel pekelnou ránu a uviděl jsem letadlo v řece. Zahodil jsem loď a běžel jsem k němu," řekl Deníku. Snažil se například svoji plovací vestu dát jednomu z cestujících pod hlavu. Ten už ale nejevil známky života.

Mezitím se seběhli další zachránci. "Vzali jsme ze základny kotlíky a začali hasit hořící motor, aby nedošlo k výbuchu. V tom jsme uslyšeli, jak v letadle pláče holčička. Další zachránce se jí snažil držet hlavu nad vodou, dokud se ji nepodařilo dostat ven," dodal.

Kouč strakonických kajakářů Václav Vondra přišel na místo v okamžiku, kdy se tam začali sjíždět profesionální záchranáři. "Kdyby letadlo spadlo kdykoliv jindy, když trénujeme, bylo by mrtvých mnohem víc," řekl.

U nehody byli i rodiče malých roudnických slalomářů, kteří jsou ve Strakonicích na soustředění. „My jsme byli až v zátočině. Nejdřív jsme si mysleli, že se něco stalo v sousedním kempu. Pak jsme teprve uviděli místo neštěstí. Naše děti ale už stály na břehu ve vestách připravené na závod. Raději jsme je vzali pryč, aby přišly na jiné myšlenky,“ popsali.

Nedaleko byla na zahradě rodina ze Strakonic. "Slyšeli jsme normální zvuk letadla, pak krátce něco divného a ticho," řekla žena.

Šlo o jednomotorové čtyřmístné letadlo Cessna. Vše nasvědčuje tomu, že šlo o standardní vyhlídkový let nad Strakonicemi, letadlo startovalo a mělo přistát na strakonickém letišti.

Pád letadla zatím není objasněn. Mohlo jít o technickou závadu. Pilot Cessny se zřejmě snažil přistát na louce blízko Otavy. To lze alespoň usoudit ze slov svědků, kteří letoun viděli směřovat od Českých Budějovic, přičemž ale strakonické letiště minul. Nakonec se ale zřítil přímo mezi branky na kajakářské dráze. Letadlo leží na levém břehu Otavy, jedno křídlo na pravém břehu.

Vedoucí letového provozu na strakonickém letišti potvrdil, že letadlo startovalo a mělo i přistát ve Strakonicích. Podle prvotních informací se jednalo o lidi z okolí Strakonic.

Po 13. hodině se na místo dostavila pohřební služba a začalo vyprošťovaní těl z vraku letadla. Ve 14.15 hodin už bylo místo přístupné.

Šéf strakonického aeroklubu František přibil sdělil, že se jednalo o 34letého zkušeného pilota, člena aeroklubu, kterého sám školil (jeho jméno redakce zná). „Nemohu vyloučit technickou závadu ani lidský faktor,“ zmínil se. Letadlo prý ztratili z radaru minutu před přistáním.

Na místo se dostavil i inspektor pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod Milan Pecník. „ Podle dosavadních indicií mohlo skutečně jít o vynechávání motoru,“ naznačil.

Letadlo se zřítilo čtyři sta metrů před přistávacím prahem dráhy. Před startem bylo technicky v pořádku.

Petr Škotko

Operace dopadla dobře, dívka je však na přístrojích

Desetiletá dívenka, která jako jediná přežila v neděli leteckou havárii na strakonickém Podskalí, stále v pražské motolské nemocnici bojuje o život.

Tam byla letecky dopravena s mnohačetnými frakturami i vážným poraněním plic. Podle mluvčí nemocnice Evy Jurinové byla noční operace končetinových zlomenin úspěšná. „Nicméně je dále v intenzivní péči lékařů a napojená na přístrojích,“ dodala.

Jana Štroblová