VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kauza Entropa by neměla skončit omluvou Evropě

Jižní Čechy - Daňového poplatníka musí zarazit šlendrián, s jakým se na nejvyšší vládní úrovni zadává velmi prestižní zakázka za dva miliony korun, která má navíc umělecky reprezentovat Českou republiku v Bruselu.

22.1.2009
SDÍLEJ:

Foto:

Myšlenka, že 27 evropských výtvarníků umělecky karikuje své země, je jistě zajímavá. Skutečnost, že Černý tuto myšlenku zneužil, zadavatele podvedl a podvodem získal prestižní výstavní místo a publicitu, je naopak ostudná.
V diskusi okolo Entropy jakoby zapadla jedna z motivací, proč Černý dílo vytvořil, proč mystifikoval, proč od počátku zadání díla podváděl.
„Jestli jsem chtěl někoho urazit, je to Václav Klaus. Protože Klaus uráží Čechy,“ řekl Černý při slavnostním odhalení díla. Inteligentní Saša Vondra mohl hrát nedovtipného, nikoli však po těchto slovech.
Černý se Evropě omlouvá. Je ochoten odstranit Bulharsko a vrátit vládě její dva miliony.
Je ale také ochoten odstranit nápisy zesměšňující prezidenta České republiky? Nikoliv.
Nechtěl přece urazit nikoho jiného než Václava Klause.
Umělec má samozřejmě právo karikovat politickou reprezentaci své země, nikoli však za cenu podvodu na zadavateli veřejné zakázky.
Česká vláda se ústy svého místopředsedy či velvyslance Evropě omlouvá také. Nedokáže však vysvětlit Evropanům, že byla podvedena a že ji dílo nereprezentuje.
Entropa visí a představitelé české vlády ji slavnostně odhalili. Prostor, který vláda této skládačce poskytuje, je vyhrazen právě a jen pro uměleckou reprezentaci České republiky. A Černý používá tento podvodně získaný prostor pro svá soukromá sdělení.
Jaká je tedy výsledná situace Entropy? Miliardář Bakala, dlouhodobě podporující skupinu obvykle nazývanou „pravda a láska“, věnoval deset milionů na zesměšnění Václava Klause před celou Evropou. A Česká republika k tomu poskytla prostor. Bakala i Černý zřejmě splnili svůj záměr. Saša Vondra by měl pro veřejnost podrobně rozklíčovat, jak k tomuto šlendriánu a ostudě mohlo dojít a kdo je za ně odpovědný. A ten zodpovědný by měl zvážit svoji rezignaci. Prezidenta možná může zesměšňovat umělec a jeho sponzor, nikoli však vláda, a to ještě z veřejných prostředků.

Tomáš Jirsa
senátor

22.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Mimořádné zasedání krajského zastupitelstva.

Radní vyměnili šéfa nemocnic

Ilustrační foto

Hnojte popelem

Pro rodiče malých dětí začínají zápisy do školky

Táborsko – Květen startuje zápisy dětí do mateřských škol. V úterý se rodiče mohou ucházet o místo pro své dítě ve školce rodinného typu Rybička v Táboře. Jak uvedla ředitelka Naďa Nebeská, přijímají děti od tří let bez ohledu na adresu bydliště pro školku v Příběnické i Smetanově ulici.

AKTUALIZOVÁNO

Čápata v Dubném uhynula

Dubné - Prokřehlá čápata nevydržela chlad a mokro a v pátek večer postupně uhynula. Protože lidé dubenskou čapí rodinu díky webkameře sledují, všimli si uhynutí prvních dvou a zorganizovali záchranou akci.

Právě jsme se narodili

Táborsko - Díky vstřícnosti táborské porodnice vám na našich stránkách přinášíme fotky nejmladších obyvatel Táborska.

Na víkend se oteplí, poslední dubnový den bude až 15 stupňů

Jihočeský kraj – Meteorologové slibují na prodloužený víkend teploty nad 10 stupňů Celsia: v sobotu až 12 °C, v neděli kolem 15 °C, na prvního máje může být až 17 °C.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies