VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kauza Entropa by neměla skončit omluvou Evropě

Jižní Čechy - Daňového poplatníka musí zarazit šlendrián, s jakým se na nejvyšší vládní úrovni zadává velmi prestižní zakázka za dva miliony korun, která má navíc umělecky reprezentovat Českou republiku v Bruselu.

22.1.2009
SDÍLEJ:

Foto:

Myšlenka, že 27 evropských výtvarníků umělecky karikuje své země, je jistě zajímavá. Skutečnost, že Černý tuto myšlenku zneužil, zadavatele podvedl a podvodem získal prestižní výstavní místo a publicitu, je naopak ostudná.
V diskusi okolo Entropy jakoby zapadla jedna z motivací, proč Černý dílo vytvořil, proč mystifikoval, proč od počátku zadání díla podváděl.
„Jestli jsem chtěl někoho urazit, je to Václav Klaus. Protože Klaus uráží Čechy,“ řekl Černý při slavnostním odhalení díla. Inteligentní Saša Vondra mohl hrát nedovtipného, nikoli však po těchto slovech.
Černý se Evropě omlouvá. Je ochoten odstranit Bulharsko a vrátit vládě její dva miliony.
Je ale také ochoten odstranit nápisy zesměšňující prezidenta České republiky? Nikoliv.
Nechtěl přece urazit nikoho jiného než Václava Klause.
Umělec má samozřejmě právo karikovat politickou reprezentaci své země, nikoli však za cenu podvodu na zadavateli veřejné zakázky.
Česká vláda se ústy svého místopředsedy či velvyslance Evropě omlouvá také. Nedokáže však vysvětlit Evropanům, že byla podvedena a že ji dílo nereprezentuje.
Entropa visí a představitelé české vlády ji slavnostně odhalili. Prostor, který vláda této skládačce poskytuje, je vyhrazen právě a jen pro uměleckou reprezentaci České republiky. A Černý používá tento podvodně získaný prostor pro svá soukromá sdělení.
Jaká je tedy výsledná situace Entropy? Miliardář Bakala, dlouhodobě podporující skupinu obvykle nazývanou „pravda a láska“, věnoval deset milionů na zesměšnění Václava Klause před celou Evropou. A Česká republika k tomu poskytla prostor. Bakala i Černý zřejmě splnili svůj záměr. Saša Vondra by měl pro veřejnost podrobně rozklíčovat, jak k tomuto šlendriánu a ostudě mohlo dojít a kdo je za ně odpovědný. A ten zodpovědný by měl zvážit svoji rezignaci. Prezidenta možná může zesměšňovat umělec a jeho sponzor, nikoli však vláda, a to ještě z veřejných prostředků.

Tomáš Jirsa
senátor

22.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

ČSSD znovu chybí náhradníci

Táborská Klára Mazalová, vítězka Českého poháru v distančním plavání s ploutvemi.

Táborští ploutvaři potvrdili v derniéře poháru pozice na „bedně“

Pozor na železničním přejezdu

Jihočeský kraj – Téměř devadesátka policistů kontrolovala železniční přejezdy, vlaková nádraží a stanice v rámci bezpečnostní akce VLAK.

Gymnasté ze Spartaku MAS bojovali mezi českou elitou

Sezimovo Ústí – Na letošním mistrovství České republiky ve sportovní gymnastice měl tentokrát výrazné zastoupení také oddíl Spartaku MAS Sezimovo Ústí.

Zloděj vykradl rekreační chatu

Dobronice u Chýnova - Policisté pátrají po zloději, který se v blíže neurčené době tří týdnů před 24. červnem 2017 vloupal do jedné z rekreačních chat v katastru obce Dobronice u Chýnova.

Řidič nadýchal bezmála dvě promile

Soběslav - Soběslavští policisté zahájili v pondělí trestní řízení proti mladému muži (22) z Jindřichohradecka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies