VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Veselí se na léto opět obléká do umění

Veselí nad Lužnicí – Opět po roce léto povýší park u kulturního domu na galerii umění.

7.6.2017
SDÍLEJ:

V létě se Veselí nad Lužnicí stává expozicí umění.Foto: archiv Deníku

Ve čtvrtek v 18 hodin představí letošní artefakty, jejichž autorkou je Veronika Psotková. Své dílo nazvala Polštářky a Prodejny. Prostor budou zdobit až do září. „Veselí nad Lužnicí se tak podruhé připojí k tomuto úspěšnému projektu, celkem se však jedná o jubilejní desátý ročník, jehož cílem je zkrášlit a oživit veřejné prostory měst, zprostředkovat umění i lidem, kteří nechodí do galerií či muzeí a zvýšit tím turistický ruch,“ uvedla k akci vedoucí kulturního domu Marcela Rybářová.

Kurátorem výstavy se stal Michal Trpák, kurátor galerie GOODSTUFF, jenž vystudoval kamenosochařství a následně absolvoval VŠUP v Praze v Ateliéru sochy u profesora a akademického sochaře Jiřího Beránka. Během studia absolvoval roční stáž na Taideninstitutu ve finském Lahti a poté i na Emily Carr Institutu v kanadském Vancouveru. V roce 2000 se zúčastnil mezinárodního setkání studentů na téma kulturní dědictví v Jižní Koreji pořádaného organizací UNESCO. Michal Trpák (1982) vytvořil již desítky soch z různých materiálů, které jsou vystaveny v Čechách i zahraničí. Právě práce s prostorem je pro něj velmi důležitá, ať už jde o město, volnou krajinu nebo architekturu. Vedle sochařství se věnuje grafice, malbě i organizování různých sochařských prezentací. Od roku 2007 pořádá výstavu Umění ve městě v Českých Budějovicích, v roce 2015 stál u zrodu pražského sochařského festivalu SCULPTURE LINE, aktivně se na něm podílí dodnes. Kromě výtvarné tvorby se věnuje různým sportům, cestuje i do odlehlých koutů světa jako je například Kamčatka, Aljaška, Himaláje. Také se potápí do hlubin moří a tak nasává přírodu, která mu je inspirací.

Tvorba Veroniky Kudláčkové Psotkové (1981) je založena na principech realistického figurálního sochařství. Její dílo odkazuje jak na klasickou, tak současnou figurální tvorbu se silným vlivem popkultury. Témata jako estetika a autokorekce lidského těla stejně jako proměna kontextů a vzájemná komunikace soch v samotné instalaci patří k jejím stěžejním. Netradiční prostorové instalace stylizovaných drátěných figur pak tvoří paralelní linii a současně hmotový protipól k její realistické sochařské práci. Je absolventkou ateliéru sochařství Michala Gabriela na FaVU VUT v Brně. V současné době žije a tvoří v Oboře u Loun.

Autor: Alena Šatrová

7.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Diváci v kině. Ilustrační foto.

Kam v pátek na Táborsku do kina

Veselská pískovna.

Veselský EPPI maraton podpoří lidi s epilepsií

Abstraktní dílo Moniky Immrové nepotřebuje názvy

České Budějovice – Abstraktní umění lounské rodačky, čtyřiceti sedmi leté sochařky a grafičky Moniky Immrové, která v letech 2008 a 2009 dostala ocenění Grafika roku, nyní vystavuje českobudějovická Galerie současného umění a architektury Dům umění.

Budějovičtí studenti zazpívají ve Vatikánu i papeži

České Budějovice – V Chrámu svatého Petra ve Vatikánu zazpívají 28. září studenti z českobudějovického Gymnázia Jana Valeriána Jirsíka (GJVJ).

Ochutnejte dobroty a pomozte

České Budějovice – Vybrané pochoutky známých mezinárodních kuchyní ochutnejte v rámci akce Podpořme Arpidu s chutí.

Poslední rozloučení na Táborsku

Táborsko - S kým se naposledy rozloučíme:

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení