Podle lidového výkladu však jejich úlohu zcela spolehlivě přebírají včely. „Je to ale velice sporné a málo spolehlivé,“ upozornil s úsměvem zkušený včelař z Balkovy Lhoty Ladislav Nerad. Kdyby měl svým včelkám věřit, tuhá zima by letos neměla přijít.
Z čeho pramení, že by chování včel mělo signalizovat krutos paní Zimy? „Zřejmě z toho, jak hodně si včely při zazimování zalepují díry v úlu propolisem,“ odhaduje včelař. Z tohoto vysvětlení pak jasně vychází rovnice, že čím více tmelí, tím bude hůř.
Přesto je možné i toto chování včel zpochybnit. Jak nám Nerad vysvětlil, existují totiž různé kmeny včel a každý z nich má ke zmíněném tmelení rozdílnou genetickou výbavu.
Ladislav Nerad má oba typy včel, jeden by těsnil až by se tráva zelenala, druhý je zřejmě otužilejší i odolnější vůči průvanu, takže moc nečiní. V každém případě jsou již nyní semknuté do hroznu, v němž je uvnitř kolem dvaceti stupňů. Aby se zahřála i krajová tělíčka, nastává spravedlivé střídání. K zimní hibernaci se včely ukládají, jakmile venkovní teploty klesnou pod deset stupňů Celsia.
Ani během zimního spánku však nepohrdnou cukrem od svého chovatele.