VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Příběhy bezpráví se již vrací na půdu škol

Táborsko –Studenti se setkají s kreslenou Horákovou i českým undergroundem a hokejisty v uranových dolech.

8.11.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační foto Foto: Milan Jaroš

Projekt Příběhy bezpráví – měsíc filmu na školách přibližuje prostřednictvím filmových projekcí a následných debat s pamětníky žákům a studentům základních a středních škol poválečné období našich dějin. Letos navštíví více než 700 škol a zastaví se i ve školách na Táborsku.

„Příběhy bezpráví mají již svoje stálé místo ve školním roce na stovkách základních a středních škol. Z reakcí žáků, pedagogů i z různých dotazníkových šetření je zřejmé, že je považují za dobrou příležitost, jak se blíže seznámit s naší nedávnou minulostí,“ komentuje současnou situaci ředitel a zakladatel projektu Karel Strachota.

Letos žáci a studenti zhlédnou šest filmů. Patří mezi ně čtyři kratší snímky z cyklu Ztracená duše národa režisérky Olgy Sommerové, jež představuje různé formy represe československých občanů komunistickým režimem, zejména v padesátých letech minulého století. Film Ivana Biela Postavení mimo hru přibližuje osudy československých mistrů světa v ledním hokeji, kteří skončili po vykonstruovaných procesech v 50. letech v jáchymovských uranových dolech. Posledním nabízeným snímkem je dokument Jany Chytilové The Plastic People of the Universe přinášející svědectví o zatýkání, výsleších a věznění členů legendární undergroundové kapely, které bylo hlavním podnětem k formování občanské iniciativy Charta 77.
Každá zapojená škola navíc letos získá výtisk komiksu o Miladě Horákové – Nepřemožená, který byl poprvé publikován v roce 1951 v USA, dále Medailonky z vězeňských spisů, které zachycují osud vybraných 38 politických vězňů a jiné.

Podruhé se bude udělovat také Cena Příběhů bezpráví. Jde o ocenění osobností za jejich postoje a činy v období komunistického Československa. Porotou a předkladateli návrhů jsou studenti. Loni byla mezi oceněnými třeba bývalá televizní moderátorka a signatářka Charty 77 Kamila Moučková.
„Velmi nás potěšilo, že se Cena Příběhů bezpráví setkala v loňském roce u studentů s takovým zájmem. Jsme přesvědčeni, že pátrání po osudech lidí, kteří se stali obětí bezpráví a seznamování se s konkrétními lidskými příběhy jim pomáhají lépe porozumět tomuto období našich dějin,“ říká Karel Strachota. Letošní ročník je věnován památce Ivana Medka.

Akci pořádá společnost Člověk v tísni. Projekt vznikl jako reakce na nedostatečnou výuku moderních dějin na základních a středních školách. Do projektu se momentálně zapojilo 709 škol z více než 440 obcí a měst po celé České republice. Nyní se připravuje vzdělávací sada pro zahraniční školy. Distribuována bude prostřednictvím partnerských organizací v Polsku, na Slovensku, v Bulharsku a ve Švédsku.

Soběslav / 09.11.2010 / -
Základní škola Komenského
392 01 Soběslav
Ztracená duše národa – Ztráta slušnosti
Host: p. Miroslav Růžička

Tábor / 10.11.2010 / 08:15
Základní škola Bernarda Bolzana o.p.s.
390 01 Tábor
Postavení mimo hru
Host: Alois Sassmann

Tábor / 15.11.2010 / 11:30
Táborské soukromé gymnázium
390 02 Tábor
Ztracená duše národa – Ztráta slušnosti
Host: pan Miroslav Růžička

Choustník / 24.11.2010 / 09:00
Základní škola a Mateřská škola Choustník, okres Tábor
391 18 Choustník
Postavení mimo hru
Host: Jindřiška Faflíková

Tábor / 24.11.2010 / 09:50
Střední škola obchodu, služeb a řemesel a Jazyková škola s právem státní jazykové zkoušky, Tábor, Bydlinského 2474
390 02 Tábor
Postavení mimo hru

Chotoviny / 30.11.2010 / -
Základní škola Chotoviny, okres Tábor
391 37 Chotoviny
Ztracená duše národa - Ztráta víry
Host: bude upřesněn

David Peltán

8.11.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Kat přivádí dívku k pranýři za údajné čarodějnictví

Jistebničtí vyzkouší obnovený pranýř

Vyprodaná Budvar aréna v Českých Budějovicích sleduje úvodní zápas Českých hokejových her mez Finskem a Českou republikou.
107

Česká reprezentace na úvod porazila Finsko

Hokejový turnaj začal. Na pořádek ve městě dohlížejí desítky policistů

České Budějovice – Zatímco ještě ve středu večer seděl Pavel „Pajky" Vágner ve sportovní hale, kde coby volejbalový nadšenec oslavoval s hráči Jihostroje zisk titulu mistrů ligy, ve čtvrtek už mířil do Budvar arény. Jihočeská metropole totiž v době od 27. do 30. dubna hostí České hokejové hry.

Chýnovem projedou na prvního máje autoveteráni

Chýnov - Na prvomájovou jízdu veteránů se mohou těšit fanoušci historických vozidel.

Blokové čištění táborských ulic pokračuje

Tábor - Jarní úklid silnic ve městě se dostává do své druhé poloviny. Vozy technických služeb s úklidem začaly 4. dubna na Novém Městě a skončí 31. května.

Již nejsou mezi námi

Táborsko - S kým se v pátek a v sobotu naposledy rozloučíme:

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies