VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Myslkovice oslaví výročí. Posvětí a vyzdvihnou nový zvon

Myslkovice - Myslkovice oslaví výročí 650 let od první písemné zmínky o obci.

16.6.2017
SDÍLEJ:

Na zámku v Myslkovicích v sobotu vysvětí a vyzdvihnou nový zvon.Foto: Deník / Dintar Jiří

V sobotu se od 14 hodin v zámku a přilehlém parku koná oslava výročí, při níž bude posvěcen a vyzdvihnut nový zvon, jenž vyrobil zvonař Michal Votruba.

SOUČASNOST
Obec Myslkovice se nachází pět kilometrů severně od Soběslavi. V současné době zde žije 370 obyvatel, v katastru se nachází 170 čísel popisných, z čehož zhruba 40 slouží pouze k rekreaci. V obci je kromě kromě úřadu také obchod se smíšeným zbožím, hospoda, zámek se sály pro kulturní využití, sportovní areál, nově vybudované dětské hřiště či sběrný dvůr. Až na pár výjimek dojíždí většina obyvatel za prací do Soběslavi nebo Tábora. Základní školu navštěvuje většina dětí v Soběslavi.

Z HISTORIE OBCE
Podle staré legendy byly Myslkovice osídleny již v 9. století kmenem, který vedl stařešina Myslek. Od něho pochází údajně i jméno obce.

První písemná zmínka se datuje v roce 1367. "23. ledna Jeniš a Oldřich spolu s pány Rožmberskými a Kunešem z Přehořova dali tolik platu, aby mohl v Soběslavi druhý vikář neb střídník chován býti," píše se v kronikách. V roce 1415 připojil majitel panství rytíř Boček svou pečeť pod protest proti upálení mistra Jana Husa. V roce 1653 generální komise vizitační uvádí 16 rolníků a chalupníků, z toho "2 rolníci na živnosti zkažený a jeden rolnický grunt pustý". Od dob Dvořeckých z Olbramovic, kteří ves s tvrzí vlastnili do roku 1613, se myslkovické panství rozlohou neměnilo.

V letech 1666 až 1703 byla stará tvrz přestavěna na zámek.

Roku 1866 byla obec obsazena pruským vojskem. Kromě vyjedení přinesli vojáci také choleru. Roku 1877 koupil Myslkovice hrabě Wratislav z Mitrovic na Dírné a obec poprvé za 600 let přestala být sídlem vrchnosti. V roce 1948 byl majetek rodu zestátněn a po roce 1989 opět postupně vrácen, včetně zámku. V roce 2006 zámek obec od p. Wratislava odkoupila a postupně opravuje.

KULTURNÍ VYŽITÍ
O kulturní a sportovní dění se stará hned několik spolků a klubů. Tělovýchovná jednota Sokol sdružuje fotbalisty hrající okresní přebor. Sportovní areál umožňuje fotbalové a nohejbalové zápasy, je zde i hřiště pro děti, stejně jako u zámku a u pošty. Dobrovolní hasiči působí v obci už přes sto let, pořádají tradiční ples a přispívají na dětský den a karneval. Jsou také vítanou pomocí při brigádách pro obec, hasičských soutěží se však neúčastní. Aktivní jsou místní ženy, které připravují akce pro děti - pálení čarodějnic, dětský den, drakiáda, mikulášská besídka, cvičí společně aerobik a již 43 let organizují masopustní průvod obcí a maškarní merendu. Obec pravidelně chystá vítání občánků a posezení pro důchodce s hudbou. K dalším aktivitám vedení obce patří pořádání výstav různého zaměření a hudebních koncertů v zrekonstruovaném malém sále zámku. V zámeckém parku v rámci tradičního hudebního festivalu Kubešova Soběslav pravidelně zpestřuje druhé červencové sobotní odpoledne dechová kapela.

V obci funguje občanské sdružení Fotoklub Myslkovice, který vydává každoročně nástěnný kalendář a pořádá výstavy svých prací.


Autor: Jiří Dintar

16.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

24. ročník turnaje O pohár starosty města Soběslav.
12

Na soběslavském trávníku letos slavili fotbalisté Želče

instalatér, ilustrační foto

Opravy – kdy je hradí nájemce a kdy pronajímatel?

Chvíle nepozornosti stála muže telefon

Tábor - Chvíle nepozornosti vyšla muže draho. Přišel o telefon za 20 tisíc korun.

Firmy v okrese mají nouzi o brigádníky

Táborsko - Nezaměstnanost na Táborsku je na rekordně nízké úrovni. Lépe bylo naposled před více jak dvaceti lety. Na jedno pracovní místo teď připadá 1,5 uchazeče o práci.

Mistr zmrzlinář Jiří Hochman si přeje evropský titul

Tábor - Jihočech odcestoval do Itálie s chladnou hlavou, i když nervózní prý asi trochu bude… V úterý ráno se dozví, jak dopadl.

Řidiči, pozor, začíná oprava komunikace mezi Cehnicemi a Drahonicemi

Strakonicko - Jedná se o hlavní komunikaci ze Strakonic do Vodňan. Provoz bude řídit semafor.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení