VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jako první nad Lužnicí nestavěli husité, ale král Otakar

Tábor – Seriál na pokračování, díl 1.

8.1.2012
SDÍLEJ:

Na vrchu nad řekou Lužnicí stávalo město Hradiště. Ještě dříve odtud museli odejít Vítkovci.Foto: Josef Musil

„Žižka.“ „Husiti.“ „Vozová hradba.“ „Okované cepy.“ „Práčata.“

A proč se Tábor jmenuje právě Tábor?

„Asi právě kvůli té jeho vojenské historii. Založili ho husiti v roce 1420. Boží bojovníci. Takže to nejdřív bylo husitské ležení, prostě vojenský tábor. A když z vojenského tábora vzniklo město, říkalo se mu pořád tábor. Ze zvyku. Až se z toho stalo i jméno města, ne?“

Ne.

O rok dříve, v roce 1419, Táborů bylo! Někdy se jim říkalo přímo Tábor a jindy jinými jmény, která odkazovala k Ježíši Kristu a bibli – třeba Beránek, mírná vyvýšenina severovýchodně od Hlasiva u Rašovic na Mladovožicku.

Úplně první Tábor se konal na vrchu Burkováku u Nemějic. Tehdejší Tábory však neměly nic společného se zakládáním měst. Byla to setkání zbožného lidu v přírodě na nějaké vyvýšenině. Ale nejednalo se o jen tak nějaká setkání. Věřící se tam pod vedením svých husitských kazatelů nadšeně chystali na příchod Krista a jeho panování. Cítili, že Ježíš už je na dosah. Na kopcích k němu stáli ještě blíž.

Mimochodem, od vrcholícího léta 1419, poté co zemřel král Václav IV., začali nepřátelé husitů pořádat hony na stoupence Husova učení. Krutostmi neblaze proslul například šlechtic Petr Konopišťský a mincmistr Mikeš Divóček. Nechávali husity mučit a zaživa je házet do šachet v Kutné Hoře. Jedné takové šachtě, kde zahynulo nejvíc nešťastníků, dali katani cynicky jméno právě Tábor…

Některá místa si svá jména z husitských dob podržela dodnes. A tak se přihodilo, že na mapě Táborska a Písecka najdeme dva Tábory blízko sebe. Na Táborsku město Tábor a na Písecku právě onen vrch Tábor u Nemějic. A mezi nimi nějakých 31 kilometrů po silnicích.

Tento text bude pojednávat o městě Táboře. O městě, které nezaložila vrchnost na strategicky výhodném místně, ani kupci na křižovatce obchodních cest, ani zemědělci v úrodné nížině, ale zrodila ho náboženská víra, nadšení a  vzdor. Vzniklo spontánně, což byla tehdy v kontextu evropského pozdního středověku zcela jedinečná událost.

Rozkládá se v jižních Čechách nad řekou Lužnicí a dnes už také okolo ní, 83 km jižně od Prahy a 60 km severně od Českých Budějovic. Citlivé osoby prý dodnes cítí z křivolakých uliček jeho Starého Města odlesk dávného bouřlivého času. Na jeho hlavním náměstí stojí socha vojevůdce Jana Žižky z Trocnova a pod ním na kamenném podstavci je napsáno „Zakladateli Tábora“, ačkoliv u skutečného zrodu Tábora stál kněz Petr Hromádka z Jistebnice se svou družinou.

Kde se vzal Tábor

Město Tábor má dva počátky. Jeden hmotný – na kopci nad řekou Lužnicí, a druhý ideový – na stránkách bible.

Hmotný počátek města sahá až do doby vlády krále Přemysla Otakara II. Když se dávno po jeho panování rozhodli husité založit své město, neměli k dispozici pouhou zelenou loukou, jak se ve stavební hantýrce říká nezastavěnému prostoru. V místech historického centra současného Tábora stával kolem roku 1272 hrad a město jménem Hradiště.

Důležité je upozornit, že poprvé se o Hradišti hovoří až v Kronice tak řečeného Dalimila z let 1314 až 1315. O éře krátkého městského osídlení Hradiště v poslední třetině 13. století žádné dobové písemné doklady nejsou a dá se usuzovat jen podle aktuálního stavu archeologického průzkumu a  pravděpodobného zasazování událostí do dobového kontextu.

Před vznikem města Hradiště na ostrohu nad Lužnicí stálo jen menší opevněné sídlo manů hradeckých Vítkovců Konráda a Hněvka, s nezbytným hospodářským zázemím. Koncem 60. let 13. století v oblasti mocensky a majetkově soupeřil právě rod Vítkovců s panovníkem Přemyslem Otakarem II. Obě strany předpokládaly, že u blízkého Ústí (pozdější název je Sezimovo Ústí) jsou velká naleziště stříbra. Přemysl tam potřeboval získat vliv a k tomu bylo nutné mít v kraji opevněný strategický bod. Ostroh nad Lužnicí byl ideální, jen odtud dostat Vítkovce. Podle jedné verze než by mu Vítkovci sídlo postoupili, raději ho sami vypálili. Podle druhé, pravděpodobnější, Přemysl opevněné sídlo opravdu dobyl.

Tak či onak, roku 1272 Přemysl buduje na ostrohu město Hradiště. Mělo pravidelnou šachovnicovou půdorysnou osnovu se sítí ulic. Jeho základem bylo obdélné náměstí, unikátně umístěné v nepravidelném obvodu městského jádra. Rozloha města zahrnovala 17 hektarů. S převážně dřevěnými domy tam kontrastoval mohutný kamenný hrad. Plochu hradního areálu ohraničovala dva metry široká hradba vybudovaná z kamenů spojených maltou a v rozích areálu stály věže. Dodnes se ze čtyř zachovala jediná, s pomístním názvem Kotnov, údajně podle bájného Kotena, kterého kronikář Václav Hájek z Libočan považoval za zakladatele hradu. Opevnění na východní straně posiloval příkop, sedm metrů hluboký a šestnáct široký.

Josef Musil

8.1.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

HC Tábor - SC Kolín 5:1.

Hokejisté otevřeli přípravné zápasové období výhrou nad Kolínem

Ilustrační obrázek.

Již nejsou mezi námi

Bechyňské doteky zahájí letošní program divadlem

Bechyně – Divadelním představením Hrátky s čertem v pátek odstartuje program letošních Bechyňských doteků.

Provoz na mostě zdržují již jen svodidla

Tábor - Na Švehlově mostě se ve středu konala další ze společných schůzek investora a dodavatele opravy.

Ze sýrové loupeže obvinili brigádníka

Táborsko - Na prahu jara - 20. března oznámili zaměstnanci jedné z potravinářských firem na Táborsku, že do chladírny jejich provozovny vnikl zloděj a jim zmizela hned celá paleta se sýrem.

V Bytesu již nebude ohrožovat nebezpečný azbest

Tábor – Dva roky pracoval jednatel Bytesu Ondřej Semerák na způsobu, jak zbavit stěny administrativní budovy Bytesu a technických služeb boletických panelů plných azbestu, aniž by se budova musela bourat.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení