VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kořeny domu ze Svatošovy ulice sahají do 16. století

Tábor – Rekonstrukce proběhla v krátké době, stavba ale nestačila vyschnout.

9.2.2010
SDÍLEJ:

Dům z táborské Svatošovy ulice si dosud nese prvek gotické zástavby, kterým je úzká parcelace.Foto: Jan Stach

První zmínky o domě čp. 27 ze Svatošovy ulice pocházejí z roku 1526. Historicky byly oba sousední domy čp. 26 a 27 spojeny. K rozdělení na samostatné části došlo v roce 1803. Po posledních majitelích jej možno nazvat Suchomelův dům (1).

Dům je úzké původní gotické parcelace. Zajímavostí je, že jako jeden z mála objektů v centru Tábora má poměrně velký dvorek. Této skutečnosti bylo využito pro dispoziční řešení rekonstrukce.

Přízemí je z části středověké – dlouhá valená klenba – a z části je klasicistní, plochostropé.

Patro je celé novodobé. Sklepy jsou dva gotické valené prostory, které byly původně spojeny právě se sousedním čp. 26. Předělení je problematické zejména znemožněním příčného, přirozeného provětrávání prostor, které pak trpí vlhkostí.

Dům je v soukromém vlastnictví. Zhotovitelem rekonstrukce byla táborská soukromá firma, která pracovala pro tehdejšího majitele, jímž bylo město Tábor. To následně objekt prodalo do soukromých rukou.

Poslední úpravy vyřešily v přízemí dva malometrážní bytové prostory. Vzhledem k nemožnosti dodržení hygienického předpisu proslunění, byly byty koncipovány pouze pro přechodné bydlení.

V patře byl navržen jeden větší byt zahrnující celý půdorys. Domovní vybavení bylo navrženo ve sklepech a na dvorku. Rekonstrukce domu neřešila půdní vestavbu z důvodu minimalizace nákladů. Proto byl ponechán původní klasicistní krov a vestavbu je možné dodatečně provést.

Zajímavostí byla lhůta provedení rekonstrukce, která se odehrála v rekordním čase přibližně šesti měsíců. Bohužel to mělo negativní vliv na bezprostředně navazující bydlení, zejména nedostatečným vyschnutím mokrých procesů výstavby a následně výskytem plísní. Proto v podobných rekonstrukcích historických objektů nebyl již tento trend zopakováván.


(Zdroj: (1) K. Thir: Staré domy a rodiny táborské, Tábor 1920).

Jan Stach

9.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Již nejsou mezi námi

Alkohol. Ilustrační foto.

Řídil pod vlivem a v době zákazu

Lesníci varují před vstupem do lesů

Českokrumlovsko - Velké škody napáchal nárazový vítr z páteční bouřky v lesích. Není radno do nich nyní chodit. Poškozeny jsou i lesy města Český Krumlov.

Polomy na Šumavě zastaví turisty

Šumava - O zákaz vstupu do lesů chce požádat Národní park Šumava dotčené obce s rozšířenou působností. V pondělí to Deníku potvrdil Jan Dvořák, tiskový mluvčí Národního parku Šumava.

Vtrhli k nám Rusové, je okupace, holčičko

Tábor - Jakmile se přiblíží 21. srpen, pamětníkům roku 1968 lehce přeběhne mráz po zádech.

Dobrovolný hasič při zásahu zkolaboval

Deštná - Dobrovolní hasiči z Deštné na Jindřichohradecku se od písknutí prvního poplachu kvůli bouřce nezastavili až do sobotního odpoledne.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení