VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Kořeny domu ze Svatošovy ulice sahají do 16. století

Tábor – Rekonstrukce proběhla v krátké době, stavba ale nestačila vyschnout.

9.2.2010
SDÍLEJ:

Dům z táborské Svatošovy ulice si dosud nese prvek gotické zástavby, kterým je úzká parcelace.Foto: Jan Stach

První zmínky o domě čp. 27 ze Svatošovy ulice pocházejí z roku 1526. Historicky byly oba sousední domy čp. 26 a 27 spojeny. K rozdělení na samostatné části došlo v roce 1803. Po posledních majitelích jej možno nazvat Suchomelův dům (1).

Dům je úzké původní gotické parcelace. Zajímavostí je, že jako jeden z mála objektů v centru Tábora má poměrně velký dvorek. Této skutečnosti bylo využito pro dispoziční řešení rekonstrukce.

Přízemí je z části středověké – dlouhá valená klenba – a z části je klasicistní, plochostropé.

Patro je celé novodobé. Sklepy jsou dva gotické valené prostory, které byly původně spojeny právě se sousedním čp. 26. Předělení je problematické zejména znemožněním příčného, přirozeného provětrávání prostor, které pak trpí vlhkostí.

Dům je v soukromém vlastnictví. Zhotovitelem rekonstrukce byla táborská soukromá firma, která pracovala pro tehdejšího majitele, jímž bylo město Tábor. To následně objekt prodalo do soukromých rukou.

Poslední úpravy vyřešily v přízemí dva malometrážní bytové prostory. Vzhledem k nemožnosti dodržení hygienického předpisu proslunění, byly byty koncipovány pouze pro přechodné bydlení.

V patře byl navržen jeden větší byt zahrnující celý půdorys. Domovní vybavení bylo navrženo ve sklepech a na dvorku. Rekonstrukce domu neřešila půdní vestavbu z důvodu minimalizace nákladů. Proto byl ponechán původní klasicistní krov a vestavbu je možné dodatečně provést.

Zajímavostí byla lhůta provedení rekonstrukce, která se odehrála v rekordním čase přibližně šesti měsíců. Bohužel to mělo negativní vliv na bezprostředně navazující bydlení, zejména nedostatečným vyschnutím mokrých procesů výstavby a následně výskytem plísní. Proto v podobných rekonstrukcích historických objektů nebyl již tento trend zopakováván.


(Zdroj: (1) K. Thir: Staré domy a rodiny táborské, Tábor 1920).

Jan Stach

9.2.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

V Soběslavi představili rekonstruovaný Smrčkův dům.
20

Hotovo. Smrčkův dům se opět otevřel veřejnosti

Plánští hasiči oslavili 140. výročí od založení.
24

Požární sirény mimořádně věstily jen oslavu

Šebířovští pionýři přijeli slavit do kamberské hospůdky

Kamberk /FOTOGALERIE/ - Meziobecní spolupráce funguje i napříč okresy. To potvrdila společenská akce v kamberské hospůdce, kam zavítal bývalý hudební soubor z Šebířova na Táborsku. Na dvě stě lidí se sešlo, aby si připomnělo šedesát let od vzniku šebířovského seskupení, oslavilo otevření nové galerie a poslechlo si milou, dechovou muziku.

Cipískoviště skončilo. Nahradí ho Pískoviště

Písek – K nejpopulárnějším kulturním akcím ve městě patří Cipískoviště se sochami z písku a akcemi hlavně pro děti. O název Písečtí přišli, ale akce bude pokračovat dál.

Krumlovský vícemistr světa míchal svůj stříbrný drink na Staroměstském

Český Krumlov - Českokrumlovský barman Jan Lukas z baru Apotheka získal úžasné 2. místo na mistrovství světa v míchání nealkoholických koktejlů Mattoni Grand Drink 2017.

Tábor si v pátek připsal taneční rekord

Tábor – Hana Stehlíková v pátek večer roztančila táborské Žižkovo náměstí populárním diskotékovým tancem madison. Tím se postarala o zápis Tábora do České knihy rekordů. Kdo by chtěl v tomto tanci Tábor porazit, musel by dát dohromady minimálně 254 tanečníků. Nejmladší tančící se z 253 lidí stala teprve dvouměsíční Žofinka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies