Ve špejcharu v Želči na Táborsku chystají výstavu originálních plakátů, letáků, účtenek a návrhů reklamních štítů z období mezi dvěma světovými válkami. Mezi nejzajímavější exponáty budou patřit plakáty firmy Baťa a produkty pražského ateliéru Rotter. Vernisáž je zítra od 18 hodin, výstava potrvá v tamní obrazárně do 30. srpna, pak se exponáty vrátí soukromým sběratelům. Součástí vernisáže bude křest stejnojmenné knihy.

VÝSTAVA potrvá v obrazárně do 30. srpna, pak se exponáty vrátí soukromým sběratelům. Na snímku vlevo je ukázka dobových plakátů, vpravo reklama firmy Baťa.„Na výstavě bude zastoupena především tvorba pražského ateliéru Rotter, který vedl malíř Vilém Rotter. V roce 1939 emigroval do Francie, a poté do Anglie, kde byl po dobu války příslušníkem Britského královského letectva," řekl kurátor výstavy Kolovrz Pavel Šmidrkal, který v Želči působí dlouhodobě. V ateliéru pracovala řada významných českých malířů 
a grafiků a jeho produkce patřila po výtvarné stránce mezi nejzdařilejší.

VÝSTAVA potrvá v obrazárně do 30. srpna, pak se exponáty vrátí soukromým sběratelům. Na snímku vlevo je ukázka dobových plakátů, vpravo reklama firmy Baťa.V Želči budou zastoupeny také plakáty firmy Baťa, ale ne klasické obuvnické, ale plakáty, které zobrazují výrobu a produkci firmy Baťa poněkud nezvyklou, jako jsou třeba jízdní kola, klobouky či dámské prádlo. Zastoupeny budou i další ateliéry, třeba tiskárna a vydavatelství Melantrich. Tematicky bude reklama pestrá, od potravin a pití přes průmyslové výrobky až po plejádu nabídek parfumerií.

I prvorepublikové účtenky

Výstava ale představí i prvorepublikové účtenky, které měly z jedné strany krásné barevné reklamy, a faktury s reklamou v záhlaví. Další raritou budou originály asi 30 návrhů vývěsních štítů, které vznikly mezi válkami v Mistrovské škole pro lakýrníky v Praze.


„Do dnešních dnů se plakátů zachovalo velice málo, získat je do sbírky je složité, téměř všechny byly zničeny," řekl kurátor. Na vernisáži se bude křtít kniha Kolovrz – starý reklamní plakát. Obsahuje přes sto plakátů, účtenek a faktur. Výstava i kniha se jmenují podle malé firmy Kolovrz, která vyráběla mazání na kola a konkurovala více známé společnosti Kolomaz.

Objekt špejcharu v Želči 
u Tábora, zbudovaný kolem roku 1802 na návrší blízko středu obce, přestal sloužit svému účelu po roce 2008 a postupně chátral. V letech 2002 až 2012 byl opraven. Majitel 
v něm vybudoval Muzeum zemědělské techniky, obrazárnu a stálou expozici díla malíře Aloise Doležela.

Jaroslava Mikešová, ČTK