VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Autoři snímků nechávají nahlédnout do života ve válečných zónách

Tábor – Ministr obrany Martin Stropnický zahájil v úterý výstavu fotografií Ten druhý život, jejichž autory jsou především samotní vojáci a záměrem přiblížení práce a působní české armády v mezinárodních operacích.

18.4.2017
SDÍLEJ:

Své fotografie v Táboře vystavují autoři snímků z vojenských misí. Výstavu zahájil ministr Martin Stropnický.Foto: Deník / Alena Šatrová

Svou práci v expozici hradu Kotnov prezentuje také profesionální dokumentaristka Jarmila Štuková (37), která válečné země monitoruje už více než 13 let. Výstava v expozici Táborský poklad potrvá do 28. dubna.

Jarmila Štuková vystudovala DAMU, ale při promoci si uvědomila, že nechce zůstat v divadle, ale vyslyšet svou touhu po dokumentu. Ta chvíle přišla. „Naskytla se mi totiž možnost odjet s fotografem do Indie, kde jsem začala taky fotit. Nejdříve jsem pracovala pro Lidové noviny, ale pak přešla na volnou nohu,“ přibližuje začátek své cesty do nebezpečných oblastí, v nichž o utrpení není nouze.

„Od začátku monitoruji válku s Islámským státem v Sýrii a Iráku. Při své práci jsem zažila skutečně velké krutosti. Například jsem točila dokument v Indii o ženách politých žíravinou nebo o dívkám, jimž odmala zažehlovali prsa. Viděla jsem spousty znetvořených dětí, dá-li se to vůbec, jsem na utrpení už asi dost zvyklá,“ uvádí příklady své vlastní mise, která není vždy v doprovodu ozbrojených vojáků.
Satisfakcí, a jak říká, psychohygienou je pro ni charitativní činnost, kdy do válkou pustošené země přivezou získané peníze nebo díky spolupráci s neziskovým sektorem poskytuje i jinou potřebnou pomoc.

Jsou však chvíle, kdy by sama nějakou potřebovala, protože nebezpečí v těchto zemích číhá na každého za každým rohem. Z paměti asi nedostane, jak na ně příslušníci IS pálili minometné granáty, které vybuchovaly jen kousek od jejich hlav. S takovými situacemi při monitorování války už Jarmila Štuková počítá. „Musím říct, že podobný okamžik ve mně vyvolá takový ten rychlý strach tady a teď, ale mnohem složitější a těžší je pro mne sledovat příběhy lidí, kteří nestojí na frontových liniích a přesto jsou válkou velmi zasaženi. To v člověku zůstává víc než strach. Kdybych ale zjistila, že se bojím, už nikam nepojedu,“ říká mladá žena, která se za snímky vydává na vlastní riziko jen v malém týmu lidí.

Po bok českých vojáků se dostala v iráckém Lógaru a Kábulu, což byl její první výjezd do této země. Práce českého kontingentu přímo v terénu ji nadchla natolik, že vznikla vzájemná spolupráce a teď bude české vojáky při práci v misi fotit častěji. „Moc bych si přála, aby si lidé při této výstavě uvědomili, že vojáci, kteří jezdí na mise, se velmi často dostávají do nebezpečných situací, a aby se jim tedy alespoň trochu vrátil pocit, že to jsou lidé, kteří nás chrání. Za to k nim cítím obrovský respekt, a proto jsem se zúčastnila této výstavy,“ vyzývá Jarmila Štuková.

Nebezpečí na vlastní kůži v roce 2012 zažil v Afghánistánu také voják Karel Hruška (33) z Tábora, jemuž ministr Stropnický předal v úterý tak zvanou deku cti. Za službu, při níž málem přišel o život. „Střepiny mi poranily pravý bérec, kdy mi rozdrtily lýtkovou kost a pronikly až do ruky. Kromě krvácení vám na takovém místě hrozí i infekce, ale nohu už mám v pořádku a v armádě sloužím dál,“ mohl s potěšením říct oceněný mladík, který v Táboře působí jako řidič bojové techniky od roku 2008 a k posádce přišel z Bechyně.

Projekt Ten druhý život představila armáda teprve podruhé a i letošní soubor fotografií poputuje republikou. Z Tábora se vydá do Plzně a dále do Karlových Varů, Liberce, Vyškova, Ústí nad Labem a 5. listopadu ukončí svou misi v Pardubicích.

„Z fotografií každý pozná, jaké jsou při misích nástrahy, jaké je tam nepohodlí, jaká je to exotika, kde jde občas do tuhého. Je třeba, aby o tomto vědělo co nejvíce lidí,“ vyzdvihl ministr Stropnický poslání putovní výstavy, jež nechává nahlédnout především do Afghánistánu, Iráku a Mali.

Autor: Alena Šatrová

18.4.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Letní kino v Bělči se v pátek chystá na zahájení sezony.

Na Táborsku začíná sezona letních kin

Takhle to vypadá, když mají policisté den blbec.
AUTOMIX.CZ
45

Policie v nesnázích: kuriózní nehody strážců zákona

Nabízel padělky hodinek a parfémů

Tábor - Pochůzkový prodej, který je na území města Tábora zakázaný Tržním řádem, si v úterý zvolil jako formu přivýdělku jednapadesátiletý muž ze Slovenska.

Cyklo-běh proti drogám měl zastávku také v Táboře

Tábor - Cyklo-běh, největší kampaň proti drogám spojená se sportem, dorazila v pátek i do Tábora.

Do Jižních Čech přišly tropy, zvyšuje se nebezpečí požárů

Jižní Čechy - V pátek 23. června od 12 hodin platí pro Jihočeský kraj další výstražná informace ČHMÚ upozorňující na vysoké teploty. Vlna veder zasáhne celý kraj, teploty se budou pohybovat nad 30 °C. Ve stejný čas pak vstoupí v platnost další výstraha, a to na nebezpečí vzniku požárů.

Zemědělskému družstvu shořela sláma

Makov - Brzy rána začal v obci hořet sklad sena. Od čtvrté hodiny jsou na místě hasiči, kteří dostali plameny pod kontrolu až po několika hodinách.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies