VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Výstavbu hasičárny urychlilo vysekávání auta z ledu

Kloužovice – Ženské družstvo oficiálně nemají, ale na blížící se soutěž už ženy trénují.

29.4.2010
SDÍLEJ:

Kloužovičtí hasiči na soutěži v Kozmicích v roce 2009.Foto: SDH Kloužovice


Sbor dobrovolných hasičů byl založen 1. ledna 1938. Do jeho řad se tehdy přihlásilo osmnáct lidí. Ještě ten rok se členská základna rozrostla na dvacet devět osob.

Hned následující rok postavili hasičárnu. Na ni dali dohromady peníze díky sbírce po vsi a sedmi tisícům od obecního úřadu. Za dva roky už v ní parkovala hasičská stříkačka „Stratílek 12“, na níž si finance půjčili.

Od té doby se toho dost změnilo. Strojový park po 25 letech rozšířila nová stříkačka PPS 12 a výstroj obohatily nové stejnokroje.
„V roce devadesát jsme za peníze od místních sponzorů a města Chýnova koupili ruský GAZ. Poté, co ho nahradila avie od táborských profesionálů, přenechali jsme ho hasičům z Dobronic,“ vzpomíná dřívější velitel a dnešní jednatel Stanislav Štokinger.

Úspěch v grantech

V posledních letech ke stříkačce PS 12 po generálce, helmám a autu – devítimístnému wolksvagenu, pomohly hasičům granty. S nimi si práci dává dcera jednatele Eva Štokingerová.

„Není to nic těžkého. Člověk se tomu musí jen trochu věnovat,“ odmítá s úsměvem velké zásluhy a upozorňuje, že bez spoluúčasti Chýnova by to nešlo. Investice do soutěžního vybavení si platí Kloužovičtí sami.
Po letech přestala vyhovovat stará hasičárna, která byla přestavěna z bývalé zastávky. Několik let plánovali stavbu nové. „Když nám v té staré zamrzl gazík, a my ho museli vysekávat téměř z patnácti centimetrů ledu, tak jsem se už rozzlobil a stavbu nové popohnal,“ vzpomíná na těžké časy Štokinger a dodává, že naštěstí nechvátali nikam k zásahu.

Na stavbě pracovali brigádnicky hasiči i obyvatelé Kloužovic a Velmovic. Finančně pomohl Chýnov. V hasičárně, která byla dokončena v roce 1991, mají vše potřebné: garáž a klubovnu včetně sociálního zařízení.

Původní poslání hasičů chránit životy a majetek, naplňují beze zbytku. Zasahovali u povodních, běžně jezdí k požárům v okolí. Spolu s chýnovskými kolegy v roce 2002 pomáhali v Plané nad Lužnicí v pečovatelské domě. „Vody bylo tolik, že jsme po chodbách jezdili na lodičkách,“ vzpomíná na povodňový rok jednatel. O čtyři roky později čerpali vodu jak v Kloužovicích, tak i ve Velmovicích.

Místní sbor financuje Chýnov, jehož jsou součástí.
„Když je možnost, podpoří nás vždy. Samozřejmě že ne zadarmo. V Chýnově jako hasiči brigádničíme na bazénu. Každoročně ho natíráme,“ zmínil jednu z aktivit jednatel. Samozřejmostí je údržba a úklid veřejného prostranství v samotných Kloužovicích a Velmovicích. Pečují o malé sportovní hřiště, kam město loni koupilo pro děti prolézačky.

Slova jednatele potvrzuje chýnovský starosta Pavel Eybert. „S Kloužovickými je dobrá spolupráce, právě pracují na bazénu. My jim zase pomáháme finančně.“
Hasiči se starají i o místní kulturu. Ke konci února pořádají svůj ples. Organizují i dětský karneval s masopustem a čarodejnice.
A jak si vedou na poli sportovním?

„Když se daří, tak na domácí půdě.Venku to tak dobré není,“ kriticky hodnotí soutěžní výkony Štokinger a zmiňuje jednu perličku. „Je jedno, že skončíme třeba desátí, hlavně když porazíme dobronické hasiče,“ směje se odvěké soutěžní rivalitě.

Řady pětačtyřiceti mužů možná rozšíří v nejbližší době i pět žen. Ty nyní trénují na plné obrátky na blížící se okrskovou soutěž v požárním sportu.
„Na starosti je má Bohuslav Vácha mladší, syn našeho starosty Bohuslava Váchy,“ upřesnil jednatel. Svůj um předvedou na soutěži už 15. května v Dolních Hořicích. Šanci na úspěch každopádně mají. V ženských týmech je menší konkurence.
„Muži většinou bojují s týmy, kterých bývá ke třiceti. Tolik jich je v chýnovském, hořickém a radenínském okrsku,“ vysvětluje náročnost hasičského sportu jednatel sboru.

Zásluhy

Nelze opomenout ty, kteří mají mnohaleté zásluhy na fungování celého sboru. „Velké poděkování si určitě zaslouží ti největší srdcaři sboru, kterými jsou dlouhé roky nyní už bývalý starosta Josef Bednář a Josef Fučík, bývalý jednatel,“ zdůraznil Štokinger.

29.4.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

HC Tábor - SC Kolín 5:1.

Hokejisté otevřeli přípravné zápasové období výhrou nad Kolínem

Ilustrační obrázek.

Již nejsou mezi námi

Bechyňské doteky zahájí letošní program divadlem

Bechyně – Divadelním představením Hrátky s čertem v pátek odstartuje program letošních Bechyňských doteků.

Provoz na mostě zdržují již jen svodidla

Tábor - Na Švehlově mostě se ve středu konala další ze společných schůzek investora a dodavatele opravy.

Ze sýrové loupeže obvinili brigádníka

Táborsko - Na prahu jara - 20. března oznámili zaměstnanci jedné z potravinářských firem na Táborsku, že do chladírny jejich provozovny vnikl zloděj a jim zmizela hned celá paleta se sýrem.

V Bytesu již nebude ohrožovat nebezpečný azbest

Tábor – Dva roky pracoval jednatel Bytesu Ondřej Semerák na způsobu, jak zbavit stěny administrativní budovy Bytesu a technických služeb boletických panelů plných azbestu, aniž by se budova musela bourat.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení