VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sudoměřičtí našli kus své historie při sběru

Sudoměřice u Tábora - Odhadem celá třetina tří set obyvatel se může pochlubit členstvím ve sboru dobrovolných hasičů.

14.10.2009
SDÍLEJ:

Soutěžní týmy se mohou pochlubit poháry i diplomy.Foto: Archiv SDH Sudoměřice u Tábora

Do sboru, jehož ustavující schůze se konala 24. května v roce 1903 a do jeho řad se přihlásilo 14 členů činných a 19 přispívajících. Každý jako zápisné zaplatil dvě koruny včetně dvoukorunového ročního příspěvku. Hned následující rok si hasiči za své peníze a peníze od obce koupili ruční vozovou stříkačku.

Stejným mechanismem to funguje i dnes. Nebýt pomoci obce, měli by hasiči problém s existencí. Z peněz financují například opravy technického zařízení, které vlastní.

„Díky dvaceti tisícům od obce a dotace ve výši padesáti tisíc od krajského úŕadu jsme si mohli dovolit před dvěma lety koupit plovoucí motorové čerpadlo, které má tu výhodu, že ho lze použít i do studny v místech, kam se běžně s technikou nedostaneme,“ pochlubil se starosta hasičů Rudolf Sirotek s tím, že jim zbylo také na starší pick–up.

Hasiči na oplátku pro obec vyřezávají dřeviny a starají se o kulturní blaho všech obyvatel.

Jeho nedílnou součástí je kromě pomoci při organizování srazu rodáků i hasičský a masopustní ples stejně jako masopustní průvod. S hasičským plesem mají spojenou i hezkou tradici, kdy do každého stavení předem roznášejí pozvánky.

„Běžně se stává, že lístek si koupí si staří lidé, kteří na ples vlastně ani jít nechtějí a tím nás podporují,“ dodal velitel. Tato tradice má pro tři dvojice, které ji zajišťují i jednu stinnou stránku.

„V každém stavení dostaneme něco na zdraví. Jedna dvojice by tak neměla šanci celou vesnici bez úhony obejít,“ poznamenal s úsměvem Sirotek.
Stejně jako další sbory dobrovolných hasičů objíždějí soutěže. Nedostatek času jim nedovolí věnovat se Táborské hasičské lize, která běží téměř každý víkend.

„Jezdíme tedy bojovat na okrskové a výroční soutěže. Mladší se věnují o víkendech hlavně fotbalu a zápolení absolvujeme hlavně my, starší“ uvedl velitel.

V letošním roce zvládli absolvovat pět soutěží. Poháry, které si odtud vozí zatím spočívají na dně krabic. V hasičské zbrojnici je místo tak akorát na strojní zařízení. Na stříkačku PS 12 i starou „kačenu“ Tatru 805.

Své místo má ve zbrojnici i relikvie, kterou je starý hasičský žebřík s mosaznou tabulkou s rokem 1918. Pro sbor mají velkou historickou hodnotu i nedávno nalezené staré zažloutlé knihy sboru i s účtenkami. Na ně narazili členové při sběru šrotu v opuštěném domě.

Za fungování místních hasičů se největší měrou zasadil již zemřelý František Jaroch. Právě on v sedmdesátých letech sbor pozvedl a dokázal udržovat na vysoké úrovni. Uměl členy vyburcovat, urovnat spory a pomoci tam, kde bylo třeba. Jemu tedy určitě patří největší dík. A to nejen 84 členů sboru z nichž je 32 žen, ale i celých Sudoměřic u Tábora.

Kozlův hasičský počin

Téměř před třemi týdny viděl večer velitel Rudolf Sirotek létat nízko na lesem vrtulník sem a tam. Napadlo ho, že zřejmě někoho hledají.

Za pár hodin mu zazvonil telefon a předtucha se naplnila. Volala starostka obce že policie potřebuje jejich pomoc při hledání ztracené houbařky. Za pár minut vyráželo de terénu po boku policistů sedm hasičů.

Tady pomohla náhoda. Právě Sirotek potkal paní před polednem na rozcestí v lese. Vzhledem k fyzické dispozici ztracené nebyl problém určit vzdálenost, do které se mohla dostat. Paní našla jedna ze pátracích skupin zhruba půl kilometrů od místa setkání a všem spadl kámen ze srdce. Radost jim ale pokazilo sdělení v tisku, který převzal oficiální informace z policejních zdrojů. Z něho se dozvěděli, že ztracenou houbařku hledali místo nich sousední hasiči.

Kozlův hasičský počin
HLASUJTE ZDE


14.10.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Dostali jsme 32 kabelek z muzea.

Husitské muzeum přispělo do sbírky

Jednotka SDH Netolice od 2:10 hodin odklízela polomy spojené s bouřkou, která přešla přes okolí. Obě cisterny se vrátily v 6 hodin na základnu.
12

Turisté mají po bouřce omezený pohyb po Šumavě

OBRAZEM: Radimovický korblík nabídl ochutnávku piv

Radimovice u Želče - Obec nedaleko Tábora se stala už posedmé centrem milovníků pěnivého moku.

Otevření Švehlova mostu konečně ulevilo Čelkovicím

Tábor - V noci z pátku na sobotu byl otevřen Švehlův most. Uvítali to hlavně obyvatelé Čelkovic, přes něž vedla objízdná trasa.

Vandal poničil pět automobilů

Tábor - V sobotu krátce po šesté hodině ráno byla městská policie upozorněna na vandala, který v Jeronýmově ulici poškozoval zaparkovaná vozidla a kopal do odpadových nádob.

Nedělní mše ukončí páté Bechyňské doteky

Bechyně – V lázeňské městě doznívá druhý den Bechyňských doteků, které na náměstí dovedly stovky lidí za muzikou, stánky i pohádkou pro nejmenší.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení