VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Slapští brigádničí pro obec jedině zdarma

Slapy - Ještě dva roky a sbor dobrovolných hasičů oslaví sto let od založení.

18.11.2009
SDÍLEJ:

Parta.Foto: archiv SDH Slapy

Jak uvádí Pamětní kniha založená v roce 1925 kronikářem a učitelem ze Slap Janem Martinů, hasičský sbor ve Slapech vznikl na popud starosty Josefa Tůmy.

První ustanovující valná hromada sboru se konala 3. prosince 1911. Při svém založení měl sbor 13 činných a 29 přispívajících členů.
„Momentálně sbor čítá 67 členů, z nichž je šest žen,“ informoval místostarosta sboru Luděk Hubáček.

Všichni společně každoročně pomáhají při úklidu obce. V rámci brigád pro obec se vrhli i na úklid školy před její nedávnou rekonstrukcí.

„S obcí jsme v symbióze. Finančně nám pomohla s generálkou stříkačky a když je to v jejích finančních možnostech, přispívá i na další technické vybavení,“ konstatoval místostarosta hasičů .

Z rozpočtu obce šly peníze i na proměnu kůlny v novou hasičárnu. Před nástupem místní firmy, která měla na starosti stavební práce, zůstaly z bývalé kolny u základní školy po brigádě hasičů pouze obvodové zdi. Odměnou jim je nyní nový prostor, kde se dají uskladnit obě požární stříkačky, hadice a další hasičské vybavení.

„Potřebovali bychom ještě dvě vycházkové uniformy pro kluky, co budou dělat zkoušky na rozhodčí, jen ta částka je na nás nějak vysoká,“ posteskl si skepticky Hubáček s tím, že v dnešní době se bohužel vše točí kolem peněz.

Ještěže mladší ročníky mají takové nadšení. Do zkoušek i soutěží. Jelikož stařičká stříkačka PS 12 by už soutěžení v takové míře nezvládla, rozhodli si pořídit jinou. Aby ušetřili, vrhli se na shánění starší. Nakonec se jim ji podařilo sehnat. Ale ne vcelku. Komponenty si dovezli na káře a veškerý volný čas věnovali jejímu sestrojení a vylepšení. Po nespočtu hodin dostala stříkačka PS 12 nový kabát. Právě s ní vyjíždějí na hasičské soutěže.

„I když nevítězí, na chuti bojovat ani pracovat jim to neubírá. Dokonce ani to, že z části platí náklady,“ pochválil své mladší hasičské kolegy Hubáček.

I když za dva roky oslaví sbor 100 let svého trvání, oslavy se nepřipravují. Na organizaci kulturních akcí jsou prý zvyklí z každoročního Slapského bahňáka.

Ples pořádá každý rok jedna z pěti obcí (Radimovice u Želče, Lom, Libějice, Slapy a Dražičky) okrsku ve velkém sále v Radimovicích u Želce. Jeho organizace se ujímá právě ta obec, v níž se koná jednou za pět let okrsková soutěž v požárním sportu.

Kozlův hasičský počin

Z obyčejného posezení v hospodě vzešel nápad, kterým se desítky Slapských i přespolních baví již osm let. Místního hasiče Jiřího Tůmu před osmi lety napadlo uspořádat nějakou legraci. Ostatní hasiči se přidali. Tak se zrodil Slapský bahňák. Hned první ročník byl úspěšný. Hasiči z utržených peněz zaplatili dětem autobus do aquaparku. Při dalších ročnících jim zbylo i na nákup aparatury, kterou si museli předtím půjčovat. Bahňák do loňského roku spočíval v přejezdu místního rybníka na kolech po dřevěné lávce. A k vidění byly opravdu zajímavé výkony. Povětšinou s pády. Při nízkém stavu vody a teplém počasí i do kaše zelené barvy. Letos proběhla inovace. „Kvůli bezpečnosti i z důvodu obměny. Chodilo se po lávce po svých s dřevěným koněm mezi nohama,“ uvedl jednatel sboru sboru Luděk Hubáček.

Kozlův hasičský počin
HLASUJTE ZDE


Pavlína Macelová

18.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Již nejsou mezi námi

Ilustrační foto

Ukradl prázdný trezor. Přesto způsobil škodu 60 tisíc

V Písku si dobijete baterku a budete online

Písek - Nabít si mobil, tablet nebo notebook a přitom se připojit k internetu mohou nyní obyvatelé i návštěvníci Písku.

Neznámý vandal poškodil sochu ze 17. století

Tábor - V době mezi 9. a 15. květnem poškodil neznámý vandal pískovcovou sochu Sv. Anny s Pannou Marií, pocházející z období 17. – 18. století.

Víly jako učitelky. Říkají dětem, jak funguje příroda

Rudolfov, České Budějovice - Vzdělávat děti tak trochu jiným způsobem a připomenou jim tím třeba věci, na které dnešní společnost dost možná už zapomněla, chtějí manželé Alena a Josef Kučerovi z Českých Budějovic.

Čtyři návrhy kuchyně, která bude součástí obýváku

Manželé stojí před rozhodnutím, zda koupit byt. Bojí se totiž, že se jim do jedné místnosti nemůže vejít kuchyň, jídelní kout i obývák. Od toho je tu naše designérka Bára, která ukáže, že i na malém prostoru lze skloubit více funkcí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies