VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Plánští dobrovolní hasiči prožívají renesanci

Planá nad Lužnicí - Plánský sbor dobrovolných hasičů patřil k nejstarším spolkům města. Do jeho historie se vryly světové války a před jedenácti lety dokonce zanikl. Naštěstí jen na nedlouho dobu.

5.8.2009
SDÍLEJ:

PŘIPRAVENÍ. Od roku 2002, kdy byla jednotka plánských dobrovolníků obnovena, jsou její členové připravení zasahovat kdykoli. Na snímku při požáru louky před třemi lety.Foto: Archiv SDH Planá nad Lužnicí

Sbor své působení odstartoval už 4. února 1878, přihlásilo se do něj 30 lidí a 24 občanů bylo ochotných spolek finančně podporovat. Sbor tehdy vedl Alois Wiedemann. Záznamy hovoří o tom, že hasiči měli k dispozici jednu stříkačku, 30 metrů hadic, 24 košů na vodu, dva střešní žebříky a tři bourací háky. Téměř po roce od založení měl sbor možnost se předvést v akci, a to při velkém požáru mlýna Na soukeníku. Přes veškerou snahu však lehla popelem pila, stodola, stáje i mlýnice.

V roce 1890 se hasiči statečně poprali s velkými povodněmi a v závěru roku pak opět s požárem, při němž shořel kravínský seník. Na velké požáry vydatný byl rok 1897. Padla při nich stodola mlynáře Parmy Na soukeníku, v září byl oheň v Měšicích a následně v mlýně na Koňským a pak dva velké požáry lesa. Kromě toho se však hasiči zúčastňovali spousty kulturních akcí, které zajišťovali.

Do roku 1914, kdy 14 členů sboru narukovalo do první světové války, dostalo mnoho z nich diplomy za zásluhy a uznání sbor sklidil sbor i za pořádání 14. sjezdu táborské župy v roce 1901. Z rekapitulace historie plánských dobrovolníků v roce 1922 vyplynulo, že sborem za 40 let působení prošlo 105 členů. Na postu velitele se vystřídali tři starostové.

Od tohoto roku se však historie sboru ztrácí v marastu dějin a zprávy o činnosti se v záznamech vyskytují jen velice sporadicky. V roce 1998 dokonce sbor zanikl.

Nová zbrojnice

Činnost jednotky sboru dobrovolných hasičů byla ve městě obnovena na základě rozhodnutí zastupitelstva v roce 2002.

Velitelem jednotky sboru dobrovolných hasičů byl jmenován František Lazárek. V současné době má jednotka dobrovolníků celkem 23 aktivních členů a k dispozici hasičské vozidlo Škoda 706 RTHP od Armády ČR.

Ještě nedávno však bojovali plánští dobrovolní hasiči nejen s ohněm. Chyběla jim zateplená garáž a vůbec celá hasičská zbrojnice pro zásahovou jednotku. Hasičskou techniku tak mohli využívat pouze v letním období, aby nedošlo k jejímu zničení mrazy. Tato skutečnost pro ně znamenala nechtěné hasičské prázdniny.

Nápravou tohoto stavu byla výstavba požární zbrojnice, jejíž realizaci zastupitelstvo města odsouhlasilo již v roce 2004 v prostoru kotelny ČSLA. V průběhu února a března letošního roku probíhali dokončovací práce a kompletace vnitřního zařízení a vybavení budované hasičské zbrojnice. Oficiálně byla zbrojnice otevřená před dvěma měsíci. Zázemím hasiči získali potřebnou akceschopnost v zimním období. Rádi by však svojí hasičskou práci vylepšili i novou technikou a automobilem. Prozatím mají hluboko do kapsy.

I přesto, že hasiči se na výstavbě podíleli bez nároků na honoráře, tímto krokem získali peníze na nákup a montáž oken do celé stavby, si stavba vyžádala zhruba 5 950 00 korun. Podobnou částku by právě potřebovali na nákup nové techniky.

Kozlův hasičský počin
HLASUJTE ZDE


David Peltán

5.8.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační snímek.

Řídil i přes zákaz

Rybník na Horní Bráně je jedním z míst, kde režisér Václav Marhoul natáčí Nabarvené ptáče.
22

Malého Péťu režisér objevil při americkém fotbalu v Českém Krumlově

OBRAZEM: Nejtvrdší hasiče nezastavil ani vítr

Tábor - V sobotu se na táborské Hýlačce konala krajská soutěž TFA. Hasiče nezastavila ani noční vichřice, během níž museli vyrazit k více než dvaceti zásahům.

Husitské muzeum přispělo do sbírky

Tábor - Osm zaměstnankyň Husitského muzea (Kateřina Nimrichtrová, Lenka Zajícová, Lenka a Jitka Vandrovcovy, Jana Štědrá, Zdeňka Marešová, Andrea Oudysová, Božena Pražáková) se v pátek přidalo k dárcům Kabelkového veletrh Deníku.

Turisté mají po bouřce omezený pohyb po Šumavě

Šumava - Následky bouřky z pátku na sobotu postihnou i návštěvníky Šumavy. Některé pěší a cyklistické trasy jsou dočasně nepřístupné.

OBRAZEM: Radimovický korblík nabídl ochutnávku piv

Radimovice u Želče - Obec nedaleko Tábora se stala už posedmé centrem milovníků pěnivého moku.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení